Aralık Enflasyon Oranı Ne Zaman Açıklanacak? Aralık 2021 Oranları Bekleniyor

Aralık Enflasyon Oranı Ne Zaman Açıklanacak? Aralık 2021 Oranları Bekleniyor

Aralık enflasyon oranında ortaya çıkacak rakamlar herkesin merak ettiği seviyede bulunuyor.

Enflasyon oranı, Aralık 2021 ayı içerisinde de son derecede merak edilen bir konu hakkına geldi. Enflasyon rakamları bilindiği üzere Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Geçen ayın rakamlarının 3 Aralık tarihinde açıklanması, bu ayın enflasyon oranlarının ne zaman bildirileceği konusunda da bir merak uyandırıyor.

aralik-enflasyon-oranii.jpg

Aralık ayı için geçerli olacak olan enflasyon oranlarının ne zaman açıklanacağı merak edilen konular arasında bulunuyor. Kasım 2021 enflasyon oranı 3 Aralık tarihinde açıklanmıştı. Bu verilere bağlı olarak Tüketici Fiyat Endeksi’nin Kasım ayı içerisinde %3.51 oranında arttığı ifade edilmişti. Yıllık enflasyonunsa %21.31 olduğu belirtilmişti. Kasım ayı içerisinde fiyatı en fazla artan ürün patlıcan olarak belirlenmişti. En ucuz olan ürünün ise karnabahar olduğu belirtilmişti. Aralık 2021 enflasyon rakamlarının ocak ayı içerisinde netlik kazanması yönünde düşüncelerin hakim olduğu ifade ediliyor.

Aralık Enflasyon Oranı Açıklanma Tarihi

Aralık 2021 enflasyon oranlarının 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanması bekleniyor. Tüketici Fiyat Endeksi ve yıllık enflasyonun da bu süre zarfında kamuoyuyla paylaşılacağı da ifade ediliyor. Ürünlerin fiyat dengesi ve değişimi de bu rapor içerisinde yer alacağı ifade ediliyor.

Kasım Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

TÜFE bazında 2021 Kasım ayı içerisinde bir önceki aya göre %3.51, bir önceki yılın Aralık ayına göre ise %19.82 artış görüldü. Aynı zamanda da bir önceki yılın aynı ayı baz alındığında %21.31, on iki aylık ortalamalar alındığındaysa %17.71 oranında artışlar ortaya çıktı.

Yıl bazında en düşük artış %5.77 ile iletişim grubunda ortaya çıktı. Aynı zamanda artışın düşük olduğu diğer gruplar ise %7.91 ile alkollü içecekler ve tütün, %8.33 ile giyim ve ayakkabı ve son olarak %13.96 ile eğlence oldu.

Bunun yanında bir önceki yılın aynı ayıyla kıyaslama yapıldığında artışın en yüksek olduğu gruplar ise %28.90 lokanta ile oteller, %27.11 ile gıda ve alkolsüz içecekler ile %27.14 ile ev eşyaları olarak dikkat çekti. Aralık ayı bandında ise bu rakamların ne olacağı merak konusu haline geldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.