Asgari Ücret Konusunda İşverenlerden Talep Geldi

Asgari Ücret Konusunda İşverenlerden Talep Geldi

TİSK Genel Başkanı Özgür Burak Akkol, asgari ücret konusunda açıklamalarda bulundu.

TİSK Başkanı Akkol, Asgari Ücret Tespit Komisyonu içerisinde herhangi bir rakama dair önerilerin bulunmadığını ifade etti. Aynı zamanda da vergi indirimi ve teşvik konusunun gündeme gelmesiyle beraber asgari ücretin daha da net bir biçimde ortaya çıkacağını sözlerine ekledi. Hükümet kanadından bu yönde bir destek almaları halinde anlaşmanın sağlanacağına dair düşüncelerinin bulunduğunu ifade etti.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022 yılında geçerli olmak üzere asgari ücrete dair belirleme çalışmaları doğrultusunda bugün üçüncü kez bir araya geldi.

Çalışma Genel Müdürü olan Nurcan Önder tarafından başkanlık edilen bu toplantı içerisinde Çalışma Genel Müdürlüğü ve TÜİK tarafından ortaya konulan bilgi ve raporlara dair görüşmelerin yapılacağı ifade edildi. Ele alınan raporların ardından da işçi ve işverenin arasında geçecek olan pazarlık sürecine dair ilk rakamların da ortaya çıkması beklenen durumlar arasında yer alıyor.

Rakam Önerisi Olmadı

Asgari ücret konusunda açıklamalarda bulunan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da bu toplantıya katılanları üçlü sac ayağına benzetti. Ülkenin geleceği için bu toplantıya katılanların önemli kararlar alma bilinciyle hareket ettiklerini ifade etti. Ancak toplantı içerisinde herhangi bir asgari ücret rakamının ortaya çıkmadığını da söyledi. Bazı rakamların düşük, bazı rakamların da yüksek oranda ortaya çıktığını ifade eden açıklamalarda bulundu.

Rakamları hep beraber değerlendirdiklerini söyleyen Özgür Burak Akkol, bu konuda hükümetin de birtakım çalışmalar içerisinde yer alması gerektiğini belirtti. İşverenlere teşvikler ve çalışanlara vergi indirimleri sunulması halinde asgari ücretin en uygun rakamlar altında ortaya çıkacağını ifade eden açıklamalara yer verdi. Bu yönde destek almaları halinde gerekli imzaların atılarak anlaşmaya varılacağını da sözlerine ekledi.

Teşvik ve Vergi İndirimleri Belirleyici Olacak

TİSK Genel Başkanı Özgür Burak Akkol, çalışanların enflasyon nedeniyle mağdur olmayacağı ve tamamen dengeli bir asgari ücret arayışı içerisinde yer alacaklarını söyledi. Akkol, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun TİSK binasında yapılan üçüncü toplantısında basın mensuplarına bu şekilde açıklamalara yer verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.