Bakan Nebati Asgari Ücret Artışını Açıkladı

Bakan Nebati Asgari Ücret Artışını Açıkladı

Asgari ücret, işçileri memnun edecek şekilde artacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, asgari ücrete dair görüşmelerin devam ettiğini ifade etti. Vatandaşların beklentilerini karşılayacak türde bir zam yapmayı planladıklarını dile getirdi. Tüm işçilerin içlerinin rahat olmaları gerektiği ve tam olarak istedikleri gibi bir zamla yeni yıla başlangıç yapacaklarını söyledi.

TBMM Genel Kurulu içerisinde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın 2022 yılına dair bütçelerinin görüşmeleri hız kesmeden sürüyor. Bugün Genel Kurul çalışmalarına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de konuşma yaptı. Bu konuşmalarda Nureddin nebati farklı konu başlıklarına yer vermekten geri kalmadı.

bakan-nebati-asgari-ucret-artisini-acikladi.jpg

Eylül itibarıyla cari açığın 2020 sonuna göre biraz daha iyileştiğini söyledi. 16.6 milyar dolar gibi bir yükselişin ortaya çıktığını belirtti. 2021 yılında ise cari açık beklentilerinin 12 milyar dolar olduğunu belirtti.

Nureddin Nebati yaptığı açıklamada gelecek adımlarını serbest piyasa ekonomisi doğrultusunda ve finansal serbesti ilkesiyle uyumlu olacak şekilde atacaklarını ifade etti. Türkiye ekonomisinin 2022 yılı içerisinde daha da etkili bir halde olacağını beyan etti.

Oto vade içerisinde cari açıkta kalıcı iyileştirmelere yer vereceklerini belirten Nureddin Nebati, kamu gelirlerindeki düşüşten ötürü enflasyonu %5.3 oranında azalttıklarını da söyledi.

Asgari ücretlere de değinen Bakan, bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini söyledi. İşçilerin içlerini rahat tutmaları gerektiğini söyleyerek, herkesin beklentilerini karşılayacak oranda bir artış planlaması yaptığını söyledi.

2022 yılı içerisinde borçlanma politikası doğrultusundaki yolları TL bazında yapacaklarını da ifade etti.

Enflasyonla mücadele konusunda gelecek sene için para ve maliyet politikalarının beraber izleneceğini söyledi. Aynı zamanda da mal ve hizmet piyasalarında da rekabet verimliliğini arttıracak çalışmalara yer vereceklerini ifade etti.

2022 yılı içerisinde Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarına dair değerleme oranlarının %36 oranında belirlendiğini ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yetkisi dahilinde bu oranın %25’e çekildiğini ifade etti.

Aralık ayının ikinci yarısında da meydana gelen kuraklıktan kaynaklı olarak zararı bulunan 651 bin üreticiye maddi destek verileceğini söyledi. 2.6 milyar TL bazında bir kuraklık desteği ödemesi yapacaklarını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.