Beyaz Türk Nedir? Beyaz Türk Kimlere Denir?

Beyaz Türk Nedir? Beyaz Türk Kimlere Denir?

Beyaz Türk Nedir? Beyaz Türk Kimlere Denir?

Gaziantep’te meydana gelen ve 4 yaşındaki Asiye’ nin ağır yaralandığı pitbull saldırısının ardından tüm Türkiye ayağa kalmıştı. 4 yaşındaki Asiye oturduğu sitenin sahiplerine ait olan iki pitbull tarafından saldırıya uğramıştı. Saldırıdan sonra ağır yaralanan Asiye için tepkiler ardı ardına gelmişti. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ da konuşmasında bu konuya değindi. Erdoğan konuşmasında ‘Beyaz Türkler sahip çıkın hayvanlarınıza. Bu yavrumuz şu anda emin ellerde.’ İfadelerini kullandı.

Erdoğan’ ın açıklamasında en çok ‘beyaz Türkler’ ifadesi dikkat çekti. Beyaz Türk nedir ve kimlere beyaz Türk denir soruları ardı ardına sorulmaya başlandı. Beyaz Türk ifadesi için yıllardır tartışmalar devam etmektedir. Bu ifadenin anlamı için birçok görüş bulunmaktadır. İşte beyaz Türk nedir ve kimlere denir sorularının cevapları…

Beyaz Türk Nedir?

Beyaz Türk ifadesi için birçok fikir bulunmakta. Aslında bu terimin şehirli seçkin sınıfı tanımlamak için kullanıldığı biliniyor. Literatüre Nilüfer Göle tarafından kazandırılan bu terim için Nilüfer Göle, bir takım asker-bürokratlar ve kendini ilerici olarak tanımlayan aydınlar olarak açıklıyor.

Beyaz Türkler seküler hayat tarzını benimsemiş, ekonomik düzeyi yüksek, yurtdışında eğitim almış bir azınlığı tanımlamak için kullanılıyor. Ayrıştırıcı bir ifade olan bu ifade günümüzde çok fazla kullanılmıyor. Bu ifade için bazı etyolojik düşünceler de bulunuyor. Ancak beyaz Türkler ifadesi genellikle Batılı tarzı benimsemiş üst sınıf için kullanılıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.