Ehliyette Direksiyon Sınav Süresi Uzatılıyor Mu?

Ehliyette Direksiyon Sınav Süresi Uzatılıyor Mu?

Ehliyette Direksiyon Sınav Süresi Uzatılıyor Mu? iddiası gündeme damgasını vurdu diyebiliriz. İşte açıklamalar ve detayları.

Ehliyette Direksiyon Sınav Süresi Uzatılıyor Mu? iddiası gündeme damgasını vurdu diyebiliriz. İşte açıklamalar ve detayları.

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin yeni bir açıklamada bulundu. “Yeni yönetmelikle birlikte direksiyon sınavlarının daha uzun yapılması, farklı trafik koşullarında adayın test edilmesi gibi bazı değişikliklerin getirilmesi planlanıyor” şeklinde açıklamalarında bulundu.

Yeni yıl ile gündeme gelmesi planlanan bu yönetmelikle ilgili, ilgili kurumların görüşlerinin alınması ardından henüz taslak aşamasında olan bu kararın da netleşeceği ifadelerinde bulundu.

Ayrıca İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, şu şekilde sözlerini sürdürdü.

"Direksiyon sınavında devrim niteliğinde bazı değişiklikler planlanıyor. Ehliyette yeni yönetmelikle birlikte 35 dakika olan direksiyon sınavlarının daha uzun yapılması, eğitimlerin özellikle gece de verilmesinin sağlanması, farklı trafik koşullarında adayın test edilmesi gibi bazı değişikliklerin getirilmesi planlanıyor. Biz sınav alanlarının belli bir bölgeye hapsedilmesinden vazgeçilmesini arzu ediyoruz. Şu anda yapılan çalışma da bunu gösteriyor. Yani kursiyerin, aslında akan trafikte karşılaşabileceği bütün manevralar ve deneyimleri, sınavda yaşaması öngörülüyor. Şu ankinden çok daha ciddi, daha uzun süreli direksiyon sınavları bizi bekliyor. Yeni yapılacak yönetmelik değişikliğiyle direksiyon sınav süresi biraz daha uzatılacak, sınav yapılan güzergah genişleyecek ve akan trafikte daha fazla eğitim yapılmasının kursiyerlere çok büyük bir katkısı olacak."

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, yönetmeliğin sınavlara ciddiyet getirdiğini ifade etti.

"Bu sınavları yaptığımız güzergahlarda park yapma, geri geri gelme, aracı yokuştan kaldırma gibi kriterler aramaya başladık. Geçmişte direksiyon sınavları 100 puan üzerinden hesaplanırken günümüzde bu başarılı ya da başarısız diye adlandırılıyor. Yani bir kursiyer, direksiyon sınavına geldiği zaman önce iki araç arasına park etmeyi, aracı yokuştan kaldırmayı, 25 metre geri geri gelmeyi, bu manevraların hepsini gösterdikten sonra başarılıysa diğer kalan alanlarda 35 dakikalık sınava devam etmesi gerekiyor. Eğer başarısızsa kursiyer tekrar sürücü kursundan 2 saat ders alıyor, bir sonraki sınavına tekrar gelip girmesi gerekiyor. Bu, Avrupa'da birçok ülkeyi de incelediğimizde, aslında onların da standartlarını yakalayan hatta bazı yerlerde de geçen kriterler."

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.