En Düşük Memur Maaşı Yeni Asgari Ücret Karşılaştırılması

En Düşük Memur Maaşı Yeni Asgari Ücret Karşılaştırılması

2022 yeni asgari ücret en düşük memur maaşı karşılaştırması, yeni asgari ücret kaç lira oldu açıklandığı andan itibaren memur maaşları ile yeni asgari ücret karşılaştırması gündeme geldi, işte özel haberimiz..

Türkiye’nin gündeminde bugün hem faiz kararları hem de asgari ücret açıklaması bulunuyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni asgari ücret 4250 Türk Lirası oldu.

2022 yılında bir işveren en az maaş olarak çalışanlarına 4250 Türk lirası verecek. Ayrıca işveren içinde bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada damga vergisi ile gelir vergisinden bir bölümün işverenden tahsil edilmeyeceği ilan edildi.

Bugünün şartlarında bu vergi indirimi çalışan başına işveren hanesine olumlu yönde 450 Türk lirası olarak yansıyor.

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de bugün çeşitli açıklamalarda bulundu. Yeni asgari ücretin ilan edilmesi ile birlikte en düşük memur maaşının yeni asgari ücretin altında kaldığını açıkladı.

Sayın Kahveci sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda;

“ Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret açıklandı. Buna göre 2022 yılında Türkiye'de en düşük ücret düzeyi %50 artışla 4250 TL'ye çıktı.Bu rakam çalışanın evlilik ve çocuk durumuna göre daha da yükselecek. Bütün çalışanlara ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun.

Halihazırda AGİ hariç en düşük dereceli bir memurun maaşı 3918,95 TL. Eğer herhangi bir iyileştirme olmazsa toplu sözleşmeye göre ocak ayında bu rakam %5 artış ve %10 enflasyon farkı eklendiğinde 4506,79 TL'ye çıkacak.

Yani kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan pek çok yardımcı hizmetler sınıfına dahil personelin maaşı ancak asgari ücret düzeyinde kalmış olacak. Asgari ücretin artması elbette herkes gibi bizlerin de talebidir.

Bu gelişmeye paralel olarak Hükümet derhal kamu çalışanlarını da geçim acziyetinden kurtarmak için vakit geçirmeden ek zam ve refah payı uygulamasını hayata geçirmek zorundadır” dedi.

Tüm kamu çalışanlarının bu konu ile ilgili bir beklentisi oluştu ve en kısa zamanda açıklama bekleniyor. Asgari ücretin yeni yıl için geçerli olacak değişimi kadar memur maaşlarında da iyileştirme yapılacak mı merak ediliyor.

2022 yılı için ilk çeyrekte yüzde 5 ikinci çeyrekte yüzde 7 gibi enflasyon harici zam yapılması bekleniyordu. Fakat asgari ücrete gerçekleştirilen zam ile bu oranlar yeniden belirlenir mi memurlar merak ediyorlar.

Ülkemizin gündemi içerisinde yer alan ekonomik gidişata karşın kamu görevlilerinin maaşları iyileştirme yaşayacak mı önümüzdeki günlerde belli olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.