Gelir Kaybı Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir Kaybı Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

1000 TL GELİR KAYBI DESTEĞİ ALMAK İSTER MİSİNİZ? YAZIMIZI OKUYUN.

Covid19’la birlikte birçok kişinin gelir kaybı ortaya çıkmıştır. Maaşlı çalışan olsun olmasın birçok insan gelir kaybına uğramıştır. Gelir kaybına uğrayanların başında esnaf ve zanaatkarlar gelmektedir. Karantina dönemiyle birlikte gelir kaybı destek başvurusunda bulunmak isteyen birçok esnaf vardır. Devletten bu konuda bir cevap bekleyen esnaf ve zanaatkarlar 2021 gelir kaybı desteği başvurusu yapmaya başlamıştır. Tüm başvuruların E-Devlet üzerinden gerçekleştirildiği sistemde gelir kaybı desteği şartlarını sağlamak oldukça kolaydır.

GELİR KAYBI DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR 2021

soru-isareti-buyutec.jpg

Gelir kaybı destek başvuruları, sosyal devlet anlayışından ileri gelen bir projedir. Bakkallardan, fırına kadar her esnaf bundan faydalanabilecektir. Covid19 dönemiyle birlikte iyice artış gösteren maddi yetersizlik tablosuna devletten gelecek cevap bekleniyordu. Bu cevap halktan yana oldu, devlet esnaflarda seracıdan, fırına dek gelir kaybı destek başvurusu hakkı tanıdı. Peki destek nasıl olacak?

  • Kira desteği hibesi ve gelir hibesi şeklinde iki türlü destek olabilir.
  • Gelir kaybı desteği hibesi üç ay boyunca bin lira şeklinde vergiden muaf olan esnafa verilecek.
  • Esnafların bu gelir kaybı desteği için vergi mükellefi olmaları şart.
  • Kira yardımı hibesi için toplam 2bin500 TL verilecek.
  • Kişiler gelir kaybı desteğini alırken, başka destek alanlarına da başvurabilirler.
  • Esnaflar kira beyanı ve gelir beyanı yapacak.
  • Hibe Destek programına Ticaret Bakanlığı karar verecektir.

GELİR KAYBI DESTEK KİMLERE VERİLECEK?

soru-isareti1.jpg

Hangi esnaf grupları gelir kaybı desteğinden faydalanacak? Gelir kaybı desteğini her esnaf alabilir mi? Ticaret Bakanlığının sitesinde belirtilen esnaf ve zanaatkar gruplarından başka kimse hibe desteği alamıyor. 133 meslek grubu gelir kaybı desteği alabilecek. Bunlara örnek verecek olursak; pazarcılar, kırtasiyeciler, ciğerci ve kokoreççiler vb. Ayrıca hibe verilecek başka gruplarla ilgili bilgi de Ticaret Bakanlığı üzerinde mevcut.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.