Kredi faizleri düşecek mi? Konut (ev) kredisi faizi düşer mi? Güncel banka kredi faiz oranları

Kredi faizleri düşecek mi? Konut (ev) kredisi faizi düşer mi? Güncel banka kredi faiz oranları

Peki güncel faiz oranları neler ve indirim sonrasında faiz oranlarının kaç olması bekleniyor?

Son günlerde Merkez Bankasından ard arda gelen faiz haberleri sonrasında herkes bir sonraki indirim için beklemeye başladı.

Yeni ekonomi politikası içerisinde faiz indirimleri yapan merkez bankası her geçen gün yeni bir faiz indirimi yapıyor. Bu indirimlerin ardından konut kredilerinde faiz oranlarında da bu indirim beklenmekte. Bir hayli yüksek olan konut kredilerindeki faizin düşmesi bekleniyor.

Peki güncel faiz oranları neler ve indirim sonrasında faiz oranlarının kaç olması bekleniyor?

İşte tüm cevaplar :

1-001.jpg

Kamu bankalarının konut kredilerinde faiz indirimi kararı alması ev sahibi olmak isteyen tüm vatandaşları sevindirmiş durumda.

Güncel faiz oranlarının indirimin sonunda 1’ in altına inmesi bekleniyor.

Faiz indiriminin Aralık ayında gelmesi bekleniyor. Bunun dışında önceleri gelen faiz indirimleri de vatandaşları bir hayli rahatlatmış durumda.

Merkez Bankasının faiz indirimi kararından sonra kamu bankaları da kredi faizlerinde indirime girdi. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ürün ve vade oranlarına göre 100 puana varan faiz indirimlerine gitti.

Konut kredilerindeki faiz oranı da 1.29’ dan 1.20’ ye düştü.

Bu indirimlerin ardından Aralık ayında da bir faiz indirimi gelmesi bekleniyor.

Kredi Faizleri Düşecek Mi?

l-shutterstock-141871657.jpg

Yüksek faiz oranlarından dolayı kredi çekmeyi erteleyen birçok kişi faiz indirimi için bekliyor.

Faiz indiriminin kredilere yansıması için indirimin oranı da önem taşıyor. Büyük faiz indirimlerinin banka kredilerine yansıması küçük indirimlerin yansımasından daha hızlı olmaktadır.

Faiz indiriminin gelmesi de birçok ekonomik nedene bağlıdır.

shutterstock-50172778.jpg

Merkez Bankasının 13 Aralık 2021 de alması beklenen faiz indirimi kararı öncesinde güncel faiz oranları bankadan bankaya değişmekle beraber konut kredileri için 1.20 ile 1.87 arasında seyrediyor. İhtiyaç kredilerinde ise bu oranların arttığı gözleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.