MEB BİLSEM Sınav Tarihi Belli Oldu mu? BİLSEM Nedir, Nasıl Kayıt Olunur?

MEB BİLSEM Sınav Tarihi Belli Oldu mu? BİLSEM Nedir, Nasıl Kayıt Olunur?

BİLSEM sınav tarihinin belli olmasıyla özel yetenekli çocukların eğitim süreci daha farklı bir yol alacaktır.

İlkokul çağında olan öğrencilerin özel yetenekleri için düzenlenen BİLSEM sınavının kayıtlarına dair tarihler netlik kazandı. Katılım sağlayacak olan öğrencilerin velilerinin BİLSEM merkezlerinden başvuru yapmaları gibi bir durum kendini gösteriyor.

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri olarak bilinen BİLSEM, özel yetenekli olan öğrencileri devlet destekli olarak farklı bir eğitime tabi tutmaktadır. 2022 yılı içerisinde kayıtların ne zaman başlayıp, ne zaman biteceği konusunda her zaman merak edilen türde bir durum ortaya çıkıyor. Bu süre zarfında merkezlere giderek başvuru yapma hakkı herkesin bulunmaktadır.

bilsemm.jpg

BİLSEM Kayıtları Ne Zaman?

BİLSEM kayıtlarının ne zaman olduğuna dair bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden açıklanıyor. Öğrencilerin kayıt işlemleri 23 Ağustos ile 10 Eylül tarihleri arasında BİLSEM merkezlerine giderek kayıtlarını yaptırmaları gibi bir durum ortaya çıkıyor.

BİLSEM Tarama Sınavları Ne Zaman Yapılır?

BİLSEM tarafından gerçekleştirilen ve grup tarama yöntemiyle gerçekleştirilen sınavların tarihleri netlik kazanıyor. İlkokul döneminde olan özel yetenekli öğrencilere dair grup tarama sınavları 29 Mart ile 9 Temmuz aralığında gerçekleşiyor. Öte yandan sınav sonuçları da MEB resmi web sitesi üzerinden ilan ediliyor.

BİLSEM İtiraz Başvuruları Ne Zaman?

BİLSEM başvuruları 23 Ağustos ile 10 Eylül tarihleri arasında yapılırken, 26 Temmuz ve 6 Eylül tarih aralığında da öğrencilerin değerlendirme sonuçlarına bağlı olarak itiraz başvuruları da ortaya çıkacaktır. 9 Ağustos ile 20 Ağustos tarihlerinde bireysel değerlendirmelere dair yapılan itirazların değerlendirilmesi gibi bir durum kendini gösterecek.

BİLSEM Nedir?

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri olarak bilinen BİLSEM, ilkokul döneminde olan özel yetenekli öğrencilerin örgün öğrenimlerini aksatmayacak biçimde özel yeteneklerinin hakkında gerekli eğitimleri almalarını sağlamaktadır. Kapasitelerini geliştirmeleri ve yeteneklerini üst seviyede kullanmaları hususunda destek verecektir. BİLSEM, Türkiye genelinde nüfus yoğunluğuna bağlı olarak şubelerini farklı şehirlerde bulundurmaktadır. Gerekli başvuruların yapılmasıyla birlikte BİLSEM bünyesinde bireysel yeteneklerin geliştirilmesi mümkündür. Bu konuda çocuklara gereken yetenek bilgisi verilecek ve bu yeteneklerini daha da faal bir biçimde kullanmaları durumu görülecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.