Mesleki Kodla Erken Emeklilik Sistemi

Mesleki Kodla Erken Emeklilik Sistemi

Mesleki kodlarla, erken emeklilik sistemi daha etkin bir halde bulunuyor.

45 iş kolunda çalışanların emeklilik sistemlerinde farklılık ortaya çıkacak. Röntgen teknisyeninden çimento sektörüne kadar pek çok alanda bu şekilde bir yapılandırma ön planda olacak. Çalışanların yıpranma payları dikkate alınmasıyla beraber meslek kodlarının doğru bir biçimde bildirilmesi erken emeklilik şansını ortaya koyuyor.

Çalışanlar için özel olarak meydana getirilen meslek kodları, erken emeklilik için bir şans olarak kendini gösteriyor. Çalışanların mesleklerine uygun olarak maaş alması ve bu ücret mukabilinde primlerin yatırılmasını destekler. SGK, her bir çalışan için bir meslek kodu belirlemektedir. Şirketler ve patronlar da bu kodları SGK’ya bildirmekle yükümlüdür.

Meslek kodları, aktif bir biçimde yapılan mesleklerin “Uluslararası Standart Meslek Sınıflandırması” kodlarına uygun olarak SGK tarafına bildirilmesi manasına gelmektedir. Böylelikle işi gereği yüksek maaşları hak eden çalışanların asgari ücret doğrultusunda çalışmalarının önüne geçiliyor. Öte yandan sigortalı işlere giriş ve ayrılma süreçleri, aylık primler ve hizmet belgesi gibi düzenlemelerde de etkin bir yer tutuyor.

Erken emeklilik konusunda yıpranma payı da baz alınan konular arasında yer alabiliyor. Bu yüzden çalışılan işlerin SGK doğrultusunda yıpranma hakkı bulunuyorsa erken emekliliğin mümkün olduğu görülebiliyor. Ancak bunun için meslek kodlarının doğru bir biçimde girilmesi gerekiyor. Bazı meslek gruplarında erken emeklilik için bu şartın ne kadar önemli bir kriter olduğundan da bahsediliyor.

Meslek Kodu Uygulaması Nedir?

Sigortalı biçimde çalışan personellerin mesleği kodlara bağlı olarak SGK tarafından değerlendirilmeye alınıyor. SGK’ya işveren tarafından personellere dair gerekli kodları diğer tüm bilgilerle beraber bildirmenin zorunlu olduğu tabir ediliyor. Ücretlerin eksik bir biçimde bildirilmesi de kayıt dışı çalışanların en önemli konusu olarak öne çıkıyor. Bu uygulama doğrultusunda meslek ve ücret ilişkisi doğrultusunda çalışanların ücretleri doğru bir biçimde almaları da ele alınan hususlar arasında yer alıyor.

Meslek Kodu Ne İşe Yarıyor?

Meslek kodları, çalışanların haklarını koruyarak, şirketin yasalara uygun olup olmadığını denetleme konusunda son derecede etkili bir halde bulunuyor. Aynı zamanda da kayıt dışı faaliyetleri engellemek için de uygun bir halde yer alıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.