Öğretmen, Sopalı Saldırıya Uğradı

Öğretmen, Sopalı Saldırıya Uğradı

Milli Eğitim Bakanlığının uygulamış olduğu yanlış politikalar ve toplumu yanlış yönlendirmesi sonucu öğretmenlik mesleği her geçen gün itibarsızlaşmaktadır.

Adana’da sürücü kursu öğretmeni Gazi Uzun, bir grubun sopalı saldırısına uğradı. Uzun’un sağlık durumunun iyi olduğu ve hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Bu arada Eğitim Sen Adana Şubesi öğretmen Gazi Uzun'a yapılan saldırıyla ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.

“Öğretmene yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Okullarda yaşanan bu tür şiddet olaylarının arkasında öğretmenlik mesleğini rencide edici yaklaşımların ve siyasiler tarafından her fırsatta kullanılan şiddet dilinin etkisi büyüktür.

Milli Eğitim Bakanlığının uygulamış olduğu yanlış politikalar ve toplumu yanlış yönlendirmesi sonucu öğretmenlik mesleği her geçen gün itibarsızlaşmaktadır.

Öğretmenlik, toplumun gözünde itibarını kaybettikçe öğretmenlere yönelik saldırılar ve şiddet de artar durumdadır. Türkiye genelinde gün geçmiyor ki öğretmenlere yönelik yeni bir saldırı haberi ile karşılaşmayalım. En son örneğini, 23 Ekim Cumartesi günü Adana'da yaşadık.

Motorlu taşıtlar direksiyon sınavında görevli olan arkadaşımız Gazi UZUN, dün 8, 9 kişinin saldırısına maruz kalmıştır.

Sınavda başarısız olan bir aday, öğretmen arkadaşımızdan kendisine yeni bir hak daha verilmesini talep etmiş; arkadaşımız bu talebi reddedince sınava giren kişi ve yakınları tarafından saldırıya uğramıştır. Arkadaşımız, şu anda evinde gözlem altındadır.

Öğretmenlere yönelik saldırının bu kadar rahat gerçekleşmesi şüphesiz ki, eğitimin sınav endeksli olması ve sınavların da piyasaya açılmış olmasındandır. Sınavda başarısız olan bir öğrencinin, piyasacı anlayışla sınavın tekrarını istemesi ve bu isteğinin kabul görmemesi üzerine öğretmene saldırıyı kendinde bir hak olarak görmesi yıllardır süren yanlış politikaların bir sonucudur.

Öğretmen arkadaşımıza yönelik şiddeti asla kabul etmiyoruz.

Arkadaşımıza şiddet uygulayan kişilerin en kısa sürede cezalandırılmasını bekliyoruz. Şunu da ifade etmek istiyoruz ki, Milli Eğitim Bakanlığının eğitimi piyasa açması ve ticari bir mantıkla yönetmesi devam ettiği sürece öğretmenlere yönelik saldırılar sürecektir. Milli Eğitim Bakanlığını öğretmenlerin saygınlığını arttıracak politikalar üretmeye, eğitimin piyasacı değil nitelikli, kamusal bir hak olduğu anlayışını topluma kazandırmaya davet ediyoruz.

Arkadaşımıza saldıran kişilerin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz.

Eğitim-Sen Adana Şube olarak arkadaşımıza yapılan şiddetin takipçisi olacağız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.