Okulların Kapanmaması İçin Ders Süreleri Kısaltılmalı

Okulların Kapanmaması İçin Ders Süreleri Kısaltılmalı

Okulların Kapanmaması İçin Ders Süreleri Kısaltılmalı

Yüz yüze eğitimde yaklaşık bir buçuk ay geride kaldı. Birçok okulda hijyen sorunu, temizlik görevlisi eksiği ve mesafe konusunda önlem alınamadığı için vakalar ve karantinaya alınan sınıf sayısı artıyor.

Okullardaki durumu konuştuğumuz eğitim emekçileri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’in salgın yokmuş gibi hareket ettiğine dikkat çekiyor. Eğitim emekçileri, sınıf mevcutları seyreltilmeden, yeterli sayıda öğretmen atanmadan, yardımcı personel istihdamı sağlanmadan ve okullara bütçeden yeterli ödenek gönderilmeden MEB’in yaptığı "gerekli önlemleri aldık" açıklamasının içi boş bir ifadeden ibaret olduğuna vurgu yaptı.

MEB Personel Telegram kanalına katılıp konu ile ilgili en güncel ve hızlı gelişmelerden haberdar olabilirsiniz Ve sohbet bölümünde sorularınızı sorabilirsiniz.

MEB PERSONEL TELEGRAM KANALI İÇİN: https://t.me/MebPersonel

"50 KİŞİLİK SINIFLAR VAR"

Yüz yüze eğitime başlanmasının üzerinden bir ayı aşkın bir zaman geçtiğini hatırlatan Eğitim Sen MYK Üyesi Simge Yardım, “Okullar açılırken de sonrasında okullarda salgının etkilerini en aza indirecek önlemler alınmadı” dedi. Sınıfların havalandırılması, okullarda ortak kullanım alanlarının temizliği, giriş çıkışlarının düzenlenmesi ve sınıf mevcutlarının azaltılması konusunda ciddi eksiklikler bulunduğuna işaret eden Yardım “Kalabalık sınıflar sorunu sürüyor. Seyreltilmiş eğitim içinse herhangi bir çalışma yok. İmam hatiplerde çok fazla boş derslik olmasına rağmen bu okullar akademik okulların kullanımına açılmıyor. 50’nin üzerinde sınıf mevcudu olan okullar var. Bu sınıflarda değil pandemide normal koşullarda dahi sağlıklı bir eğitim yapılamaz” diye konuştu.

"TEMİZLİK CİDDİ BİR SORUN"

Okulların temizliğinin en ciddi sorun olduğunu dile getiren Yardım “Okullarda yardımcı hizmet personeli hala çok yetersiz. Yeterli personel olmaması nedeniyle pek çok okulda günde 1 kere bile temizlik yapılamıyor. Bu yıl önceki yıllara göre çok daha az temizlik personeli görevlendirildi. Örneğin, Hatay’da önceki dönemlerde 1500’ün üzerinde personel görevlendirilirken bu yıl Hatay merkez ve ilçelerine görevlendirilen personel sayısı sadece 359. Diğer illerde de durum çok farklı değil. Salgın koşullarında bu sayının düşmüş olması bakanlığın yaklaşımını da ortaya koyuyor” dedi.

‘VERİ SINIRLI, TABLO VAHİM’

Ders süresinin 30 dakikaya indirilmesi talebinin de dinlenmediğini belirten Yardım, kış yaklaşırken sağlıklı bir ders ortamı için gerekli çalışmaların bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi. Alınmayan önlemler nedeniyle okullarda kovid vakalarının arttığını her hafta raporlarla sunduklarını belirten Yardım “Bize ulaşan sınırlı veriler dahi durumun vahametini ortaya koyuyor. Yüz yüze eğitimin sürdürülmesi temel talebimiz. Bunun için tüm önlemler bir an önce alınmalı ve yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliği sağlanmalı” dedi.

"ÖĞRENCİLER EĞİTİM HAKLARINDAN YOKSUN"

Eğitim Sen İstanbul 9 No'lu Şube Başkanı Hüseyin Özev, önlemlerin yeterli olmadığının altını çiziyor. Birçok sınıfın kovid nedeniyle kapalı olduğunu ve buradaki öğrencilerin eğitim haklarından büyük oranda yoksun kaldıklarına dikkati çeken Özev “Okullara kadrolu hizmetli alınmıyor. İŞKUR üzerinden yapılan görevlendirmeler de 1 kişiyi geçmiyor. Eksik personelin maaşı okul aile birliği tarafından tamamen öğrenci velilerden alınan eğitime katkı paralarından karşılanıyor. Pandemi koşullarında okullarda yeterli sayıda görevlendirme yapılmıyor” ifadelerini kullandı.

"VAKA SAYILARI ARTIYOR"

Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Hukuk Sekreteri Zeynel Özgün ise okullarda pandemi öncesindeki durum neyse, şimdi de aynı olduğunu söyledi. Hatta bazı okullarda durumun pandemi öncesinden daha kötü olduğuna vurgu yapan Özgün, “Ders süreleri bile kısaltılmadı. Örneğin birçok okulda sınıf mevcutları salgın öncesine göre daha fazla. Alındı denilen önlemler içinde sadece maske takılması söz konusu. Bunun dışında kayda değer bir önlem ne yazık ki yok. Vaka sayılarındaki artışta büyük olasılıkla bu sayılanların etkisi var” dedi.

"TEMİZLİKÇİLERİ SİZ TEMİN EDİN"

Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Sekreteri Cemal Bektaş, birçok ilçede okul müdürlerine ‘temizlik işçilerini siz temin edin’ denildiğini aktardı. Bektaş, sendikal faaliyetler kapsamında yaptıkları okul gezilerinde, okullarda yetersiz temizlik işçisi Okul gezilerinde birçok işi aynı anda yapmak zorunda olan temizlik işçilerini gördüklerini anlatan Bektaş, “Okul yönetimleri de bu sorunu çözmek için velilerden bağış adı altında para topluyor” diye konuştu.

"DERS SÜRELERİ KISALTILMALI"

Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Kadın Sekreteri Gamze Yıldırım, okulların fiziki yapıları düzeltilmeden, derslik sayısı artırılmadan ve öğretmen açığı kapatılmadan okulların açıldığını hatırlattı. Pandemi döneminde bile ek ödenek ayrılmadığı için okullardaki temizlik vb. masraflar yine velilerin üzerine yüklenmiş durumda. Hâlâ birçok okulda yardımcı hizmet personeli eksikliği var” bilgisini verdi. Pek çok okuldan karantinaya alınan sınıf bilgileri aldıklarına vurgu yapan Yıldırım şunları söyledi: “Bu süreçte ciddi sorun teşkil eden durum ise ders süreleri. MEB ders sürelerinin kısaltılması için düzenleme yapmadı.” İstanbul'da okul öncesi öğretmenlerinin günde 6 ders ve 300 dakika blok ders yaptığını, sınıfların kalabalık ve teneffüs hakları olmadığını anlatan Yıldırım, “Seyreltilmiş sınıflarda hafifletilmiş müfredat talepleri de dikkate alınmadı” dedi.

Eylem NAZLIER
İstanbul

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

12 Yorum