2024 EKPSS sonuçları açıklanma tarihi belli Oldu: İşte detaylar!

2024 EKPSS sonuçları açıklanma tarihi belli Oldu: İşte detaylar!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS), 81 il genelinde gerçekleştirildi.

Bu sınav, özellikle engelli bireylerin kamuda istihdam edilebilmesi için önemli bir adım olarak kabul ediliyor. İşte, 2024 EKPSS sonuçlarının açıklanma tarihi ve sınavla ilgili detaylar...

Sınavın genel istatistikleri

  • 115 bin 146 adayın başvurduğu EKPSS, 81 ilde 97 sınav merkezinde, 1284 bina ve 25 bin 53 sınav salonunda gerçekleştirildi.
  • Toplamda 68 bin 922 görevli sınavın düzenlenmesinde yer aldı.
  • Adaylar, engel gruplarına ve öğrenim düzeylerine uygun olarak hazırlanan çoktan seçmeli testlere tabi tutuldular.
  • Sınavda 4 bin 507 aday işitme engelli, 20 bin 487 aday zihinsel engelli ve 90 bin 152 aday genel-görme-işitme engelli testlerine girdi.

EKPSS sonuçları, 23 Mayıs'ta açıklanacak ve bu sonuçlar 4 yıl boyunca geçerli olacak. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte adaylar, sınav performanslarına göre kamu kurumlarına başvurularını gerçekleştirebilecekler.

Sınavda uygulanan özel düzenlemeler

  • Adaylara, öğrenim düzeyleri ve engel gruplarına göre ayrı soru kitapçıkları sunuldu.
  • Cevaplama süresi 60 dakika olarak belirlendi ve engel gruplarına göre farklı ek süreler verildi.
  • Adayların sınav salonlarına erişim durumlarına uygun düzenlemeler yapıldı.

EKPSS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, kamu kurumları engelli bireyleri istihdam etmek için başvuruları değerlendirecekler. Bu süreçte, engelli bireylere eşit fırsatlar sunulması ve kamu kurumlarında çeşitliliğin artması hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.