Araç sahibi olmak isteyenler dikkat! Sıfır faizli kredi fırsatı

Araç sahibi olmak isteyenler dikkat! Sıfır faizli kredi fırsatı

Araç sahibi olmak isteyenler dikkat! Sıfır faizli kredi fırsatı

Araba sahip olmak isteyenlerin fırsat ayağına geldi. Havaların ısınmasıyla birlikte bayiler yeni sürpriz kampanyalarını açıkladı. 12 ay vadeli 300 bin TL’ye kadar faizsiz kredi avantajı herkesi bekliyor. İşte detaylar..

Araç firmaları mayıs ayına giriş yaptıktan sonra bazı otomobillerinde fırsatlarını sürdürüyor. Bazı araçlarda 300 bin TL’ye varan 12 ay vadeli ve yüzde 0 faiz oranı ile kredi fırsatı olduğunu değerlendiriliyor. Öyleyse mevcut durumda bayilerdeki fırsatları tercih etmek doğru mu?

Milliyet'in haberine göre; Konuyla ilgili merak edilenleri açıklayan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu cümlelere yer verdi:

“2023 yılı Ağustos ayı itibarıyla sıfır otomobilde kampanyalar başlamış, oluşturulan piyasa koşulları vesilesi ile %20 ila 25 oranında istisnai indirimler kullanıcılara sunulmuştu.
Ocak ayı ve sonrasında ise yapılan indirimler yükselen maliyetler sebebiyle aydan aya kademeli olarak azalmaya başlamıştı.
Geride bıraktığımız Nisan ayı itibarıyla yıl sonu fiyatlarına kıyasla fiyat cazibesi azalırken, artan fiyatlar satış adetlerinde daralma etkisi gösterdi.

‘SINIRLI ORANDA YÜKSELİŞ SÖZ KONUSU’


Markalar azalan tüketici ilgisini çekmek adına sıfır ya da düşük faizli finansman olanaklarını sürdürmeye devam ediyor. Öte yandan sıfır otomobil fiyatlarının artmasına rağmen neredeyse sabit kalan ikinci el otomobil fiyatları da kullanıcılara fiyat avantajı sunuyor. Sıfır araç satış adetlerinde daralma görülse de, ikinci el piyasasında aydan aya sınırlı oranda yükseliş söz konusu.

'İKİNCİ EL PİYASASINA KAYMA REFLEKSİ'


Bu durum talebin ikinci el piyasasına kayma refleksi olarak yorumlanabilir. Özetle avantajlı rakamlar bulunabilen ikinci el piyasası veya cazip finansman imkanları sunan sıfır otomobil piyasası olmak üzere her iki pazarda da kullanıcılar için avantajlı olanaklar olduğunu söyleyebiliriz.

Otomobil almayı düşünen kullanıcılar bütçe ve ihtiyaçları doğrultusunda her iki piyasanın sunduğu olanaklardan yararlanabilirler.


'HER MARKADA KAMPANYA UYGULANIYOR’


Fiyatlar artmış olsa da finansman kampanyaları genel olarak her markada uygulanıyor. 300 bin TL’ye kadar sıfır faizli 12 ay finansman olanağına kadar sunulan kampanyalar mevcut.

Kullanıcılar satın almak istedikleri otomobilin bayi temsilcilikleri ile görüşerek gerek finansman gerekse indirimler hakkında detaylı bilgi edinebilirler.

KAMPANYA NE ZAMAN SONA ERECEK?


Mevcut faiz oranları ve koşullar itibarıyla markaların finansman kampanyalarını finanse etmeleri oldukça maliyetli.

Bu açıdan bakıldığında sürdürülebilir olması oldukça zor. Bu noktada talep ve ülkemizin genel faiz politikası finansman kampanyaların seyri açısından belirleyici olacaktır.

Öte yandan sunulan kredi imkanlarının oluşturduğu maliyetleri azaltmak adına, genel olarak kredili alımlarda indirimli fiyatlar değil liste fiyatlarının geçerli kabul edildiğini hatırlatmakta fayda var

MAYIS VE HAZİRAN AYINA DİKKAT!


Yılın ilk çeyreğinde sıfır otomobil piyasasında canlılık yaşanacağı, akabindeki süreçte belirli faktörlere istinaden talebin ikinci ele kayabileceğini öngörmüştük. Bu öngörümüz hakkında kesin kanaat için Mayıs ve Haziran ayı verileri belirleyici olacaktır.

Nisan ayında sıfır otomobilde yaşanan daralma Mayıs ve Haziran aylarında da devam ederse, yıl sonuna kadar daralma etkisinin devam edeceğinden söz edebiliriz. Yılın son aylarında, yıl sonu kampanyaları ile tekrar canlılık yaşanacaktır. İkinci el piyasasında ise 8 aydır süregelen genel bir durağanlık söz konusu.

Ancak Şubat ayı itibarıyla sınırlı oranda olsa da satış adetlerinde aydan aya kademeli artışlar kayda geçiyor. Bu durum talebin ikinci ele kayabileceği ön görümüzü destekler nitelikte.


Önümüzdeki süreçte özellikle yaz ayları itibarıyla ikinci el piyasasında hareketlilik görebiliriz. Bu noktada dönemsel hareketlilikten söz etsek de, geçen yıla oranla her iki piyasada %20 ila 30 oranında daralma bekliyoruz.” şeklinde konuştu.