EYT’nin kapsamı ne zaman belli olacak? Bakan Bilgin'den canlı yayında önemli açıklamalar

EYT’nin kapsamı ne zaman belli olacak? Bakan Bilgin'den canlı yayında önemli açıklamalar

EYT’nin kapsamı ne zaman belli olacak? Bakan Bilgin'den canlı yayında önemli açıklamalar

EYT’nin kapsamı ne zaman belli olacak? EYT'den kaç kişi faydalanacak? EYT'liler ilk emekli maaşını ne zaman alacak? Sözleşmeli personelin kadroya geçişinde kriterler belli mi? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin canlı yayında merak edilen sorulara ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Bilgin'in açıklamalarından satır başları şöyle: Dünya tarihinde böyle kritik dönemler sayılıdır; pandemiden bahsediyorum. Salgından önce bize böyle bir şey olacak deseler herhalde inanmazdık. Çok şükür etkileri iyice zayıflamış bulunuyor. Salgın öncesi 20-25 yıl sonra ortaya çıkabilir dediğimiz her şey ortaya çıktı. Örneğin uzaktan çalışma. Salgın öncesinde katıldığım bir toplantıda bu tartışılmıştı. Fakat salgın bütün bunları uygulamaya soktu. Eğitimin kitlesel olarak uzaktan olacağını tahmin edebilir miydik?

Salgın sürecinden sonra ortaya çıkan olağanüstü bir ekonomik dalgalanma oldu. Dünyadaki ekonominin büyük bir çalkantıya girdiği belli alanlar var. Üretilmiş malların ulaşımı, tedarik zincirlerinde meydana gelen aksaklıklar gibi. Bütün bunlarda sorunların yoğun olarak yaşanması enflasyonla uzun zamandır karşılaşmamış ülkelerde sorun meydana getirdi. Amerika örneğin. Bunun Türkiye'ye de yansımaları oldu. Türkiye bu süreçlerde iki temel olayla karşı karşıya kaldı. Bir tanesi enerji fiyatlarının artması. Diğeri ise döviz fiyatındaki artış. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği bir söz var. Vatandaşımızı enflasyonumuza ezdirmeyeceğiz. Biz enflasyona karşı emekçilerimizi korumak için çalışıyoruz. Kamu çalışanlarının emeklilikleri ek gösterge ile belirleniyor. Onlarla ilgili köklü bir düzenleme yaptık. Kamuda çok büyük bir etkisi oldu. Yılbaşından itibaren geçerli olacak. Kapsamı oldukça geniş tutuldu.

Milliyet

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.