İlişkilerde 2 yeni terim: Zombieing ve submarining nedir?

İlişkilerde 2 yeni terim: Zombieing ve submarining nedir?

İlişkilerde 2 yeni terim: Zombieing ve submarining nedir?

YETKİ SAHİBİ OLMA GÜDÜSÜ: Submarining davranışının, yetki sahibi olma güdüsü ve narsisizm tarafından yönlendiriliyor gibi göründüğünü söyleyen Bennett, "Size bunu yaşatan insanlar, sanki hiçbir şey olmamış gibi ve hiçbir sonuçla karşılaşmadan anında hayatınıza geri dönebileceklerini varsayıyorlar. Bu sonuçta aşağılayıcıdır çünkü başka seçeneğiniz olmadığını ve onlardan haber aldığına minnettar olmanız gerektiğini ima eder” şeklinde açıklıyor.

Submarining kelimesini dilimize çevirdiğimizde birini "denizaltılamak" gibi bir anlama çıkıyor. Adından da anlaşılacağı üzere submarining, görüştüğünüz birinin iz bırakmadan ortadan kaybolmasını ifade ediyor. Bu kişi sonradan yine hiçbir sinyal vermeden kaybolduğu gibi hayatınıza geri dönüyorsa siz de "submarining" yaşıyor olabilirsiniz.

SUBMARINING NEDİR? Artık ilişkileri tarif etmek bu kadar basit değil. Hepimizin aşina olduğu ghosting, lovebombing gibi ilişki terimlerine yenileri de eklendi. Artık ikili ilişkilerde yaşadığımız durumları tanımlarken "zombieing" ve "submarining" gibi ifadeler kullanılıyor. Peki bunlar ne anlama geliyor?

Flört ve ilişki koçu Jonathan Bennett, submarining konusunda “Size bunu uygulayan kişiler ya ortadan kaybolmanın nedenlerini gizlemek istiyor ya da bunu geçiştirmek istiyor" diyor. Bennett, ''"Çoğu durumda bu kişiler başka biriyle çıkıyor veya vakit geçiriyor ama başarısız oluyorlar ve kayboldukları gibi yeniden su yüzeyine çıkıyorlar” diyerek ekliyor.

ZOMBIEING NEDİR? Zombiening davranışı da hayatınızdaki kişinin birden ortadan kaybolup aylar sonra yokluğunu haklı çıkaran bazı bahanelerle geri dönmesi olarak tanımlanıyor. Bu kişi terimdeki gibi "ölü"den geri döner ve yok oluşunu haklı çıkaracak şeyler sıralar

İki davranışın farklılığından biri de submarining davranışında ‘’zombiening’’teki gibi açıklama yapmak yerine kişi yeniden “yüzeye” çıktıktan sonra, ortadan kaybolmalarıyla ilgili hiçbir açıklama sunmazlar. Yoklukları hakkında herhangi bir açıklama ve özür dilemezler. Sadece kayboldukları gibi bir anda geri dönerler.

Kaynak: Bustle, Elite Daily, Georgia Voice, t24

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.