Müfettiş soruşturması sonucu, müdür görevden alındı!

Müfettiş soruşturması sonucu, müdür görevden alındı!

Müfettiş soruşturması sonucu, müdür görevden alındı!

Üç ay önce hakkında bir çok nedenle adli ve idari soruşturma açılan Eskişehir Tapu ve Kadastro 17. Bölge Müdürü Cevdet Kılıç, müfettiş soruşturması sonucunda görevden el çektirildi. Müdür Kılıç hakkındaki adli sürecin devam ettiği bildirildi...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında üst düzey bir görevden alma gerçekleşti. Edinilen bilgiye göre Eskişehir Tapu ve Kadastro 17. Bölge Müdürü Cevdet Kılıç hakkında bir çok personele baskı ve mobbing yapmak ve ayrıca usulsüzlükler nedeniyle yürütülen soruşturmalar yürütülüyor...

2 Şubat 2024 tarihinde Görünüm'de Tapu Bölge Müdürüne ‘Usulsüz Lojman Satın Alma’ ve ‘Personeline Mobbing Suçlaması’ başlıklı bir yazıyı kaleme almıştım. Yazımda; Eskişehir Tapu ve Kadastro 17. Bölge Müdürü Cevdet Kılıç hakkında kurumda çalışan müdür, şube müdürü, mühendis vs. onlarca kişiye baskı, şiddetli mobbing yapmak gerekçesiyle soruşturma açıldığını ifade etmiştim. Ayrıca yine Kılıç hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da ‘usulsüz kamu lojmanı satın aldığı’ gerekçesiyle soruşturmanın da yürütüldüğünü belirtmiştim. Kılıç’ın görevden alınıp, pasif bir yere atanacağı belirtmiştim. Ve beklenen oldu Kılıç'a müfettiş soruşturması sonucunda görevden el çektirildi. Şimdilik Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Özel Kalem Müdürlüğü’nde görevlendirildi. Önümüzdeki süreçte ona yönelik disiplin cezaları da uygulanarak, Genel Müdürlük kadrosunun da üzerinden alınacağı öğrenildi.

KILIÇ AİLESİ YEMEKLERİNİ TÜPTE PİŞİRMİŞ

Yazımda konuyla ilgili şu bilgileri vermiştim; “Kılıç hakkında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Müfettişliği tarafından yürütülen bir soruşturma var. Peki bu soruşturma neden açılmış? Kurumda çalışan müdür, şube müdürü, mühendis vs. onlarca kişiye baskı, şiddetli mobbing yapmak nedeniyle açılmış. Hatta müfettişlerin hazırladığı raporda ‘kurumun itibarını zedelediği’ gerekçesiyle Cevdet Kılıç’ın görev yerinin değiştirilmesini gerektiği ifade edilmiş. Kılıç’ın önümüzdeki günler içinde görevden alınıp, pasif bir yere atanacağı öne sürülüyor.

Ayrıca yine Cevdet Kılıç hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da ‘usulsüz kamu lojmanı satın aldığı’ gerekçesiyle soruşturma yürütülüyor. Tapu Kadastro 17. Bölge Müdürlüğüne tahsisli Çankaya Mah. Şehit Subutay Alkan Caddesi’nde bulunan 70 daireli devlet lojmanları var. Bu lojmanların satılması kararı alınıyor. Milli Emlak Genel Tebliği 385 sıra nolu 8. ve 9’ncu maddelerine göre fiilen konutta oturanların öncelikli alım hakkının olduğu belirtiliyor. Atatürk Bulvarı’nda ikamet eden Cevdet Kılıç, buradan bir daire almak için 18 Haziran 2020 tarihinde 7’nci Blok 2 no’lu daireyi kendisine tahsis ettirdi. Kılıç’ın lojmanda oturması gerekirken, hiç oturmadığı iddia ediliyor. Tapu Bölge Müdürü mevzuat hükümlerine aykırı şekilde lojmanda hiç oturmadan 26 Ekim 2020 tarihinde yapılan ihaleye giriyor. Öncelik hakkını kullanarak, 242 bin liraya bu lojmanı satın alıyor. Kılıç’ın bu lojmanı kendisine tahsis edilmeden önce kurumda çalışan bir mühendise; ‘burada dönüşüm olursa, kaç kat verilir?’ diye sormuş. Bu lojmanı kendisine tahsis ettirdikten sonra da aynı mühendise; 'Ahır gibi yerde oturulur mu? Millet görsün diye yalandan bir yatak attım. Pencereleri de gazeteyle kapattım' dediği iddia ediliyor. Yani Kılıç burayı oturmak için değil, yatırım amaçlı almış. Açılan soruşturmada Cevdet Kılıç lojmanı 2020 Ağustos ayından 2021 yılı Temmuz ayına kadar kullandığını söylemiş. 1 yıllık sürede lojmanda sıcak su (termostat) sistemi bulunduğundan doğalgaz aboneliğine ihtiyacının olmadığını belirtmiş. Mutfak ocağında da mobil tüp kullandığını ifade etmiş. Yani Kılıç ailesi 1 yıl yemeklerini ve çaylarını tüpte(!) pişirmişler.

1,5 YILDA 64 LİRA 70 KURUŞ ELEKTRİK PARASI ÖDEMİŞ

Kalorifer kömür parasını ödediğini söylemiş. Merkezi sistem olduğu için oturmasa bile zaten kömür parasını ödemek zorundaydı. Çocukların EBA üzerinden eğitim almaları için internet abonelik kaydığını yaptığı söylemiş. Ancak soruşturma dosyasına verdiği elektrik faturasına göre; 8 Ekim 2019-13 Mart 2021 tarihleri arasında sadece 64,70 lira elektrik parası ödemiş. Yani yaklaşık 1,5 yılda toplam elektrik faturası 64,70 lira. Ayrıca faturanın ilk abonelik tarihi ile kendisine lojmanı tahsis ettirdiği tarihlerinde tutmaması dikkat çekiyor. Hadi yemeği tüple pişiriyorsun. Bu sürede buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesini hiç mi çalıştırmadınız? Çocuklar internete hiç mi girmedi? Hiç mi lambaları yakmadın? 1,5 yılda ödenen 64,70 lira elektrik faturası, Kılıç ailesinin o lojmanda oturmadığının kanıtı olmuyor mu? Tüm kanıtlar ortadayken, Eskişehir Valiliği Cevdet Kılıç için soruşturma izni vermedi. Yapılan itiraz sonrasında Bursa Bölge İdare Mahkemesi iddiaların kamuyu ilgilendiren yönünün bulunduğu, kamuyu zarara uğratma iddialarının geniş bir soruşturmayı gerektirdiğini, iddiaların Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlık soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte olduğunu belirterek, yapılan itirazı kabul etti. Eskişehir Valiliğinin soruşturma izni verilmemesi kararını 17 Ekim 2023’te kaldırdı. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı bu karar doğrultusunda Cevdet Kılıç hakkında ‘usulsüz kamu lojmanı satın aldığı’ gerekçesiyle soruşturmayı yürütüyor. Çok ciddi iddialarla suçlanan Kılıç hakkında devam eden idari ve mahkeme sürecini yakından takip edeceğim.” Ve beklenen oldu. Müfettiş soruşturması sonucunda Cevdet Kılıç’a görevden el çektirildi.

Ayhan Aydıner

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

12 Yorum