2020'de uluslararası öğrenci sayısı 7 milyona varacak

2020'de uluslararası öğrenci sayısı 7 milyona varacak

UNESCO verilerine göre, dünyadaki yaklaşık 4 milyon öğrencinin yarattığı yıllık uluslararası öğrenci bütçesi neredeyse 160 milyar dolar. 2020 yılına kadar yüksek öğretimdeki uluslararası öğrenci sayısının ise 7 milyona ulaşması bekleniyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde ‘Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği ve Türkiye'nin Konumu' toplantısı yapıldı. Birçok üniversite rektörü ve mütevelli heyet başkanının katıldığı toplantının açılış konuşmasını Eğitim Ekonomisi İş Konseyi (EEİK) Başkanı Dr. Mustafa Aydın yaptı. Aydın, “EEİK olarak Türkiye'nin Uluslararası Yükseköğretim Hareketliliği'nde rekabet gücünün artırılmasını ve yüksek katma değer sağlayan uluslararası öğrenciler için ülkemizi daha cazip kılmayı hedefledik” dedi. 3,7 milyon öğrencilik uluslararası öğrenci pastasından Türkiye'nin yeterli payı alamadığını belirterek, şunları söyledi: “UNESCO verilerine göre, dünyada yüksek öğrenim gören yaklaşık 177 milyon öğrenci bulunuyor ve bunların yüzde 2.3'ü kendi ülkesi dışında, başka bir ülkede üniversite eğitimi alıyor. Bir öğrencinin yıllık ortalama maliyeti 40.000 dolar civarında olup, dünyadaki yaklaşık 4 milyon öğrencinin yarattığı yıllık uluslararası öğrenci bütçesi neredeyse 160 milyar dolara ulaşıyor. UNESCO tahminlerine göre, 2020 yılında yüksek öğretimdeki uluslararası öğrenci sayısı 7 milyona varacak. Bu da yıllık 280 milyar dolarlık bir bütçeye yaratacak.”

250 üniversitenin açılması gerekiyor

Türkiye'de yükseköğrenim gören uluslararası öğrenci sayısının 32.000 civarında olduğunu belirten Dr. Mustafa Aydın, “Bunların da 10.000'i burslu olarak öğrenim görüyor. 2000'lerin başından bugüne kadar uluslararası öğrenci sayımızda belirgin bir artış olmadı. Acilen ülkemizde devlet desteği ve fonu ile oluşturulacak bir eğitim ajansı hayata geçirilmeli” dedi.

Toplantıya katılan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tufan Buzpınar ise, şunları söyledi: “Uluslararası yükseköğretim hareketliliğinden Türkiye'nin hakkıyla yararlanabilmesi için 250 civarında üniversitenin açılması gerekiyor. Ancak bu şekilde rekabet ortamından faydalanarak kaliteyi artırmak mümkün.”

En çok yabancı öğrenci kabul eden ülkeler

ABD: 723,277
Birleşik Krallık: 55,600
Fransa: 283,621
Çin: 265,090
Almanya: 254,000
Avustralya: 258,827


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.