Atama bekleyen öğretmenler dikkat! Önerge TBMM'ye geldi

Atama bekleyen öğretmenler dikkat! Önerge TBMM'ye geldi

Atama bekleyen öğretmenler dikkat! Önerge TBMM'ye geldi

Atama bekleyen memur öğretmenler ile ilgili gelişme yaşandı. Yüzlerce memur öğretmeni ilgilendiren duruma göre Çorum milletvekili Mehmet Tahtasız, atama bekleyen memur öğretmenler için soru önergesi hazırladı.

Chp Çorum illetvekili Mehmet Tahtasız, memur öğretmenler için hazırladıkları önergeyi TBMM'ye sunduklarını ifade etti.

TBMM'ye Bakan Yusuf Tekin'in yanıtlaması için soru önergesi veren vekil Tahtasız, Memur öğretmenlerin 31 Ağustos 2012 MEB yer değiştirme yönetmeliği ile 3'lük atama kontenjanın, ellerinden alındığının altını çizdi.

İşte o önerge:

Kamu kurumlarında 657 Devlet Memurları Kanununa tabi kadrolu olarak çalışan eğitim fakültesinden mezun veya pedagojik formasyonu olan çok sayıda öğretmen var. Bu durumdaki öğretmenlerin atamaları daha önce yapılabilirken 31 Ağustos 2012 MEB yer değiştirme yönetmeliği ile %3 ilk kontenjan hakları ellerinden alınmış ve kurumlar arası geçişleri engellenmiştir.

Memur öğretmenlerin ellerinden alınan yüzde 3'lük kontenjanın tekrar verilip verilmeyeceğine ilişkin bir beklenti mevcuttur.

Bu doğrultuda;

1- Üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olarak öğretmenlik koşullarını sağladığı halde, kamuda diğer kurumlarda kadrolu memur olarak çalışan kişi sayısı nedir?

2- Memur öğretmenlerin talebi doğrultusunda yapılacak olan ilk öğretmen atamasında bu şartları taşıyan kişilere yüzde 3'lük kontenjan verilmesine yönelik bir tasarrufunuz olacak mıdır?

3- Yüzde 3'lük kontenjan hakkı neden kaldırılmıştır? Bu yönetmeliğin yeniden yürürlüğe konulmasıyla ilgili planlamanız nedir?

4- Günümüz itibariyle öğretmenlik mezunu olarak kamu kurumlarında memur statüsünde görev yapan kişi sayısı kaçtır?

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.