DYS ÖĞRETMEN SİSTEMİNDE EN ÇOK KARŞILAŞILAN SORULAR VE CEVAPLARI

DYS ÖĞRETMEN SİSTEMİNDE EN ÇOK KARŞILAŞILAN SORULAR VE CEVAPLARI

DYS ÖĞRETMEN SİSTEMİNDE EN ÇOK KARŞILAŞILAN SORULAR VE CEVAPLARI

1. Kuruma atanan personel DYS’de neden görünmez?

Cevap: İl/ İlçe Atama Birimi personelin görev, görevlendirme ve ders tamamlama bilgisini girmemiştir. Okul/kurum yöneticisi personeli kurum MEBBİS sistemindeki e-Personel Modülünde görebiliyorsa görevlendirme ve ders tamamlama bilgilerini kontrol etmelidir. Personel kurumda görünmüyorsa veya kayıtlarda bir problem var ise, Atama Birimi ile görüşülerek kayıtlarının düzeltilmesini sağlanmalıdır.

2. Kurumdan vefat, emeklilik, ücretli, ihraç vb. nedenlerle ilişiği kesilen öğretmen var. Kurum DYS Sisteminde görünmeye devam ediyor.

Cevap: Okul/Kurum DYS Yöneticisi tarafından DYS Yönetici rolde, DYS Yönetici Ekranları menüsü içindeki Öğretmen Görev Sonlandırma ekranından uygun seçenekle üzerinde iş olsa bile görevi sonlandırılmalıdır. (İl içi veya il dışı tayin olanlara bu ekrandan işlem yapılmayacaktır.)

3. Kurumdan il içi veya il dışı tayin nedeniyle ayrılan personel var. Kurum DYS sisteminde neden görünür?

Cevap: 1. Görevlendirme veya ders tamamlama kaydı açık durumdadır.

2. Ayrılan personelin üzerinde aktif iş vardır.

Her iki durumda alttaki yönergeleri izleyiniz.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------- ***

Kurumdan ayrılan personelin ilişiğini kesmeden önce ***

A- E-Personel Modülünden personeli görüntüleyerek Görevlendirme ve Ders Saati Tamamlama kayıtlarını kontrol ediniz. Açık olanlar varsa ise İl/İlçe Atama Biriminden kapattırınız.

B- Kurumdan ayrılan personelin DYS de işlerinin olup olmadığını kontrol ediniz. Varsa işlerini tamamlatınız. Personelin üzerinde aktif iş olup olmadığını kontrol etmek için alttaki adımları takip ediniz.

1. DYS Yönetici Rolüne geçiş yapınız.

2. DYS Yönetici Ekranları Menüsüne tıklatınız.

3. İş Aktarma İşlemlerine tıklatınız.

4. Ekrana gelen pencerenin sol üstündeki Personel / Rol Seçimi bölümünden ayrılan personel seçiniz. (Çift tıklatılarak Kırmızı hale getirilir.)

5. Orta sağ taraftaki İş Listele butonuna tıklatınız. Üzerindeki iş sayısı görüntületiniz. Var ise işler listelenecektir. Yok ise uyarı alacaksınız.

NOT-1: Personel DYS’de işlerini tamamlasa bile görevlendirme veya ders tamamlama kayıtları açık kalırsa, kurum DYS sisteminde kalacaktır. Kurum yöneticisi tarafından personel/görevlendirme iptal ekranından silinse bile sistem bir sonraki gün personeli kuruma tekrar ekleyecektir.

NOT-2: Personelin MEBBİS kayıtları kapalı olduğu halde DYS aktif işi varsa, DYS sistemi ve kurum müdürü bu personelin görevini iptal edemez. Personelin aktif işlerini tamamlatmanız veya işlerini kurumdaki bir personele aktarmanız gerekecektir.

Her iki durumda personel kurumun DYS sisteminde görüntülenmeye devam edecek, aynı zamanda bu personelde kendi DYS sisteminde ayrıldığı kurumu görmeye devam edecektir.

Mağduriyet yaşamamak adına bu işlemleri tamamladıktan sonra ayrılan personelin kurumdan ilişiğini kesiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum