Eğitim-Bir-Sen: MEB '100 temel eseri' gözden geçirmeli

Eğitim-Bir-Sen: MEB '100 temel eseri' gözden geçirmeli

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, Milli Eğitim Bakanlığı'nın tavsiye ettiği '100 Temel Eseri' gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, geçtiğimiz hafta gündeme gelen John Steinbeck'in ‘Fareler ve İnsanlar' isimli kitabına sansür uygulandığı yönündeki haberlere ve 'Bereket versin ki bizim bakanlığımızdan kaynaklanmış bir olumsuz haber değil' şeklinde açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a, yaptığı açıklama ile ilgili tepki gösterdi. Yalçın tepkisini, "AK Parti Kültür Bakanı'nı gözden geçirir mi bilemiyorum; ama Milli Eğitim Bakanlığı tavsiye ettiği 100 Temel Eseri, Ertuğrul Günay ise kendisini lütfen gözden geçirsin." diyerek eleştirdi.

Kitapta, "Erkek dediğin arada bir eğlenmeli," denmesinin, randevu evleri, içki, kadın, esrar, eroin hayatının Batı kültür ve ahlakı için anlamı olabileceğine dikkat çeken Ali Yalçın, bunun, batıdaki ahlaki çöküşün toplumumuza sirayet eden yönleri ve toplumumuzda yaşanan olumsuz örnekleri ile hiçbir ahlak ve ilkesi olmayan gazetelerin üçüncü sayfaları için bulunmaz nimet olarak görüldüğünü ifade etti. Yalçın, "Çocuklara eğer okuyacaksanız şu 100 kitabı mutlaka okuyun diye bir tavsiyede bulunulacaksa, tavsiyede bulunan Bakanlığın; önerdiği kitapları, İzmirli velinin dediği gibi gözden geçirmesi gerekmez mi?" diye sordu.

Yalçın, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın tavsiye ettiği kitabın her satırı sınıfta öğrencilerin karşısında öğretmeni tarafından sesli bir şekilde okunabilmeli ve içerisinden sorular sorulabilmelidir." dedi.

Eğitim-Bir-Sen: MEB '100 temel eseri' gözden geçirmeli


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum