LGS puan hesaplaması nasıl yapılır? Sınavdan kaç puan alırım?

LGS puan hesaplaması nasıl yapılır? Sınavdan kaç puan alırım?

LGS puan hesaplamaları için yöntem belirlendi. Binlerce 8. Sınıf öğrencisi için heyecan dolu dakikalar devam ediyor. Sınavdan kaç puan alırım diye düşünen öğrenciler için hesaplama kriterlerini derledik. İşte detaylar…

Ülke genelinde 2 Haziran 2024 (Bugün) tarihinde gerçekleşecek olan 8. Sınıf öğrencilerini yakından ilgilendiren LGS sınavı için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin sınav puanı ile alım yapan liselere giriş yapabilmek için uzun süredir çalışmalarını sürdürdükleri o sınav için geri sayım tamamlandı. Öğrenciler girmiş oldukları bu sınavdan kaç puan elde edeceklerini hesaplamak istiyor. Peki, bu hesaplama nasıl yapılır? Hesaplama kriterleri nelerdir? İşte merak edilen tüm detaylar…

2024 yılı LGS puan hesaplaması nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene 8. Sınıf öğrencilerinin sınav puanı ile kayıt olabilecekleri liseleri belirlemek adına düzenlenen LGS sınavı için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Öğrenciler Liselere Geçiş Sistemi kapsamında gerçekleştirilen sınav için puan hesaplamasının nasıl yapılacağını merak ediyor. Puan hesaplamasının nasıl yapılacağı ile ilişkili olarak hazırlana yöntem LGS adaylarına duyuruldu. İşte 8. Sınıf öğrencileri için hazırlanan 2024 LGS puan hesaplama detayları…

2024 LGS puan hesaplama duyurusu

1-Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

2- Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili testte ait doğru cevap sayısında yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

3- Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısını bölümü ile elde edilir.

4- Her bir alt testi standart sapması, ilgili alt test ettim ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

5- Öğrencilerin her bir alt testine ait puanı o testte ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye standart sapmasını ona getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

6- Her alt test için hesaplanan standart puanlar belirten katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.