LGS’ye girecek adaylar bunlara dikkat edecek! İşte yeni sınav kuralları!

LGS’ye girecek adaylar bunlara dikkat edecek! İşte yeni sınav kuralları!

Milli Eğitim Bakanlığı LGS için belirlenen yeni sınav kurallarını açıkladı. Sınav anında salon başkan ve görevlilerinin dikkat edeceği kurallar neler? Adayları hangi değişiklikler bekliyor? Detaylar haberimizde…

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri 21.05.2024 tarih ve 102-721 113 sayılı yazılarıyla birlikte MEB tarafından LGS için ortaöğretim kurumlarına ilişkin Merkezi Sınavda dikkat edilecek hususlar hakkında açıklamada bulundu.

2 Haziran günü 81 ilde tüm sınav merkezlerinde aynı anda!

Bakanlık ortaöğretime geçiş uygulaması kapsamında MEB tarafından yapılması beklenen ve 8. sınıf öğrencilerinin uzun süredir hazırlanarak beklediği sınav için hazırlıklarını tamamladı. 8. sınıfları kapsayan bu sınav 2 Haziran 2024 Pazar günü 81 ilde bütün sınav merkezlerinde Türkiye saati ile saat 9.30 ve 11.30'da olmak üzere iki farklı oturum şeklinde yapılacak.

Dikkat edilecek hususlar

Milli Eğitim Bakanlığı LGS hakkında “Dikkat Edilecek Hususlar” Başlığı altında bazı açıklamalarda bulundu;

“ 09.12.2016 tarihi ile resmî gazetede yayınlanmış olan Milli Eğitim Bakanlığı'nın teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararname ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanunun 12 maddesi 2 fıkrası gereğince, sınav uygulamaları kapsamında olan fiillere işleyen görevlilere işlediği fiilin türüne göre cezai müeyyideler getirilmiştir.”

“Sınav binasına cep telefonu veya farklı bir iletişim aracı ile girmek kesinlikle yasaktır.”

“Sınav paketlerinin açılmış olması ve sınav evrakı dönüş zarfının kapatılması 10 ve 11. sayfada yer alan talimatlara göre yapılmalıdır. Sınav evrakı dönüş zarfında bulunan yapışkan koruyucu bandı kesinlikle sınav evraklarının zarfa koyduktan sonra kaldırınız.” İfadeleri yer almaktadır.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.