MEB e-Sınav Ücretlerindeki Gecikme Öğretmenleri Mağdur Ediyor

MEB e-Sınav Ücretlerindeki Gecikme Öğretmenleri Mağdur Ediyor

MEB e-Sınav Ücretlerindeki Gecikme Öğretmenleri Mağdur Ediyor

ÖSYM, merkezi sınav görevlerini üstlenen öğretmenlerin ücretlerini en geç 3-4 gün içerisinde yatırırken, MEB e-sınav ücretleri konusunda ciddi bir gecikme yaşanıyor. Öğretmenler, Mayıs ayında girdikleri sınavların ücretlerini ancak Temmuz ayının sonunda alabiliyorlar. Bu durum, özellikle tüketici fiyatlarının her geçen gün arttığı bir dönemde, öğretmenlerin maddi anlamda zor durumda kalmasına neden oluyor.

ÖSYM’nin uyguladığı hızlı ödeme sistemi, öğretmenlerin finansal planlamalarını daha rahat yapabilmelerini sağlıyor. Merkezi sınav görevlerinden elde edilen gelirlerin zamanında hesaplarına yatması, öğretmenlerin motivasyonunu artırırken, MEB’in e-sınav ücretlerindeki gecikme tam tersi bir etki yaratıyor. Mayıs'ın 4'ünde sınav görevini üstlenen bir öğretmen, hakkı olan ücreti ancak Temmuz sonunda alabiliyor.

Günlük artan tüketici fiyatları karşısında öğretmenlerin gelirlerini zamanında alamamaları, maddi açıdan büyük bir mağduriyet yaratıyor. Ücretlerin 2 ay gibi uzun bir sürede yatırılması, öğretmenlerin günlük ihtiyaçlarını karşılamada zorlanmalarına neden oluyor. Bu gecikmenin giderilmesi, öğretmenlerin ekonomik olarak rahatlamasını sağlayacak ve mesleklerine olan bağlılıklarını artıracaktır.

Bu konunun çözümü, öğretmenlerin maddi açıdan daha güvende hissetmelerini sağlayacak ve eğitim sistemine olan güveni artıracaktır. MEB’in, e-sınav ücretleri konusundaki tutumunu gözden geçirip, gerekli düzenlemeleri yapması önem arz etmektedir.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum