MEB Öğretmen Alan Değişikliği Nedir? Alan Değişikliği Nasıl Yapılır?

MEB Öğretmen Alan Değişikliği Nedir? Alan Değişikliği Nasıl Yapılır?

MEB öğretmenleri alan değişikliğinin nasıl yapılacağı konusunu sıklıkla araştırmaktadırlar. Alan değişikliği ile ilgili tüm detaylar yazımızda...

Öğretmen alan değişikliği mezun olunan yükseköğretim programına uygun olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan branş değişikliğidir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne uygun olarak alan değişikliği yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı uygun gördüğü takdirde öğretmenler alanına uygun olan farklı bir branşa geçiş yapabilir. Birden fazla yükseköğretim bitiren öğretmenler ise bitirdikleri alanlar arasında geçiş yapabilirler.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uyarınca alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin yönetmelikte belirtilen şartlara uygun olması halinde alan değişikliği yapılabilir.

Alan Değişikliği Şartları Nedir?

Alan değişikliği başvurusunda bulunacak öğretmenlerin aday öğretmenliğin sonlanmış olması ve istenilen alanın mezun olunan bölüme uygun olması gerekmektedir.

Alan değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin il içerisinde tercihleri de dikkate alınarak alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanları eşit olduğu takdirde öğretmenlikteki hizmet süresi dikkate alınır. Hizmet süresi daha fazla olanın yer değiştirilmesine öncelik verilir.

İki Üniversite Bitiren Öğretmen Alan Değişikliği Yapabilir mi?

İkinci üniversiteyi bitiren öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uyarınca alan değişikliği yapabilir. Alan değişikliği başvurusunda bulunabilmesi için aday öğretmenlik süresinin tamamlanması gereklidir.

Alan Değişikliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

,a3d1c2e082c4492f5c232694c61a6fa2-400x400.png

Alan değişikliği yapmak isteyen öğretmenlerin MEBBİS üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği alan değişikliği başvuru tarihlerinde "mebbis.meb.gov.tr" adresinden "Elektronik Ön Başvuru Formu" doldurulması gerekiyor. Değiştirilmek istenen alana ilişkin mezuniyet bilgileri MEBBİS sistemine girilmesi halinde başvurular eğitim kurumu müdürlüğü tarafından incelenerek onaylanacak.

Sistem üzerinden onaylanan Elektronik Ön Başvuru Formunun iki tane çıktısı alınarak başvuran öğretmen ve eğitim kurumu müdürlüğünce imzalanacak. Alınan çıktıların bir tanesi başvuru yapan öğretmende diğeri ise eğitim kurumunda muhafaza edilecek.

Başvurular eğitim kurumunda onaylanmasının ardından İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü onayına sistem üzerinden gönderilecek. Başvuruların onayı sistem üzerinden gerçekleşecek. Alan değişikliği ön başvurusu bulunmayan adaylar alan değişikliği tercih süresinde tekrar başvuru yapamayacak. Birden fazla bölümden mezun olan öğretmenler alan değişikliği sırasında yalnızca bir branşa başvuru yapabilir.

Sınıf Öğretmenleri Alan Değişikliği Yapabilir mi?

Alan değişikliği yapmak isteyen sınıf öğretmenleri alan değişikliği başvurusu yapamamaktadır. Çeşitli kurs ve seminer alınmasının ardından Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile başka alana geçiş sağlayabilirler. Norm kadro fazlası olan sınıf öğretmenleri yan alanlarına göre geçici madde kapsamında branş öğretmenliğine geçiş yapabilmektedir.

Alan Değişikliği Ne Zaman Yapılır?

Alan değişikliği kararı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl alınmamaktadır. Gelen talepler yönünde karar almaktadır. Son 11 yılda 8 kez alan değişikliği yapılmasına izin verilmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.