MEB Personel Genel Müdürlüğünden Ek Ders Ücreti Hakkında Resmi Yazı

MEB Personel Genel Müdürlüğünden Ek Ders Ücreti Hakkında Resmi Yazı

Milli Eğitim Personel Genel Müdürlüğü tarafından Ek Ders Ücreti Hakkında Resmi Yazı 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderildi

Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 20.12.2021 tarihli Ek Ders Ücreti konulu 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen resmi yazıda; karantinaya alınan sınıflarda Öğretmenlerin ek ders ücretlerine dair görüş yazısı.

İşte o yazı

İlinize bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin, Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler
kapsamında karantinaya alınan sınıflardaki öğrencilerin TRT ve EBA üzerinden dersleri takip etmelerini
sağlamaları ya da uzaktan eğitim yoluyla EBA-Zoom gibi platformlar üzerinden canlı ders yapmaları hâlinde ek ders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılamayacaklarına ilişkin ilgi (a) yazı ve ekleri incelenmiştir.

Bilindiği üzere daha önce benzer durumların yaşandığı 2020-2021 eğitim öğretim yılında yönetici ve
öğretmenlerin ek ders ücretinden ne şekilde yararlandırılacakları, daha önce tüm teşkilatımıza gönderilen ilgi(b, c, ç) yazılarda belirtilmiş; bu yazılarda, yönetici ve öğretmenlerin yalnızca fiilen yürüttükleri görevler karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılabilecekleri de ayrıca vurgulanmıştır.

Diğer taraftan Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatına gönderilen "Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka
Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar" konulu ilgi (d) yazıda; karantinaya alınan sınıflarda öğrenim görmekte olan öğrencilerinin bu süreçteki eğitimlerinin uzaktan eğitim yöntemiyle sürdürüleceği belirtilmiştir.

Bu çerçevede, karantinaya alınan sınıflarda öğrenim görmekte olan öğrencilerinin bu süreçteki
eğitimlerinin uzaktan eğitim yöntemiyle sürdürüldüğü göz önünde bulundurulduğunda, bu sınıflarda öğrenim görmekte olan öğrencilerin izinli sayılamayacakları açıktır.

Bu itibarla, karantinaya alınan sınıflarda öğrenim görmekte olan öğrencilere rutin müfredat kapsamında uzaktan eğitim yoluyla fiilen ders okutan öğretmenlerin, okuttukları derslerin öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi, aylık karşılığı ders görevlerinin üzerinde okuttukları derslere bağlı olarak ise ek ders ücretinden yararlandırılmaları; bu süreçte ders görevlerini fiilen yerine getiremeyen öğretmenlerin ise ders görevlerini yapmış sayılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.

kapak-194518.jpg


Ayrıca öğretmenlerin, öğrencilerin çeşitli nedenlerle okula devam edemedikleri günlerde uzaktan eğitim
yoluyla ders okutmaksızın salt TRT, EBA TV ve www.eba.gov.tr portalında yer alan içerikleri takip etmelerini sağlama görevleri karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları da mümkün bulunmamaktadır.

Bilgilerini rica ederim.
Ahmet AYTAÇ
Bakan a. Daire Başkanı

MEB Personel Telegram kanalına katılıp konu ile ilgili en güncel ve hızlı gelişmelerden haberdar olabilirsiniz Ve sohbet bölümünde sorularınızı sorabilirsiniz.

MEB PERSONEL TELEGRAM KANALI İÇİN: https://t.me/MebPersonel

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.