MEBBİS Nedir? MEBBİS Nasıl Kullanılır?

MEBBİS Nedir? MEBBİS Nasıl Kullanılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan elektronik sistem MEBBİS nedir ve nasıl kullanılır soruları yazımızda..

MEBBİS 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanıma açılmıştır. Sistemin kullanım amacı öğrencinin öğrenim hayatı boyunca gereken tüm bilgilere kolay erişim sağlamaktır. Öğrenciler okula başladığında MEBBİS sistemine kaydolur ve mezun oluncaya kadar tüm eğitim bilgilerine MEBBİS sistemi üzerinden erişim sağlanabilir.

MEBBİS Sisteminde Hangi Bilgiler Yer Alır?

1200x627-mebbis-ogretmen-giris-sayfasi-burada-2019-mebbis-giris-nasil-nereden-yapilir-1575319801887.jpg

MEBBİS kelimesinin açılımı Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri’dir. Öğrencilik hayatına başlayan kişilere ait kişisel bilgiler sisteme girilmektedir.

Birden fazla modülü bulunan MEBBİS sisteminin e-okul modülünde öğrenci kaydı, öğrenci nakil işlemleri, not girişleri, öğrenci devamsızlıkları, sınav bilgileri, sınav başvuruları ve tercih işlemleri başta olmak üzere öğrenciyi ilgilendiren bir çok bilgi yer almaktadır.

MEBBİS sistemi üzerinde ayrıca e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde öğrencinin okul durumunu takip etmek isteyen veliler kolaylıkla takip edebilmektedir. e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nde öğrenciye ait devamsızlık bilgileri, ders programı, sınav tarihleri, okul duyuruları, sınav bilgileri ve tercih sonuçları yer almaktadır.

MEBBİS öğretmen girişi modülünde ise sınav ve sözlü notlarının girişi, ders bilgileri, duyurular gibi öğretmenleri ilgilendiren bilgiler yer almaktadır.

MEBBİS’de Bulunan Modüller Nelerdir?

unnamed-2.jpg

 • Devlet Kurumları Modülü
 • Denetim Planlama Modülü
 • Kitap Seçim Modülü
 • Sosyal Tesisler Modülü
 • Kurum Standartları Modülü
 • MEİS Modülü

MEBBİS’te Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

Öğretmen, öğrenci, veli ve idareciler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm işlemlerini MEBBİS platformu üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Temel olarak gerçekleştirilen işlemler ise şu şekildedir;

 • E-Yatırım İşlemleri
 • Personel İşlemleri
 • Halk Eğitim İşlemleri
 • E-Okul ve E-Taşınır
 • Açık Öğretim Kurumları İşlemleri
 • E-Akademi İşlemleri
 • E-Yurt İşlemleri
 • E-Burs İşlemleri
 • Evrak İşlemleri

MEBBİS Şifresi Nasıl Alınır?

indir-3.jpeg

Görev yapılan eğitim kurumu yöneticileri tarafından MEBBİS şifreleri belirlenmektedir. Belirlenen kullanıcı adı ve şifre kullanılarak kolaylıkla MEBBİS’e erişim sağlanabilir. Şifrenin unutulması durumunda ise mebbis.meb.gov.tr adresinden “şifremi unuttum” yazan kısma tıklayarak yeni şifre belirleyebilirsiniz.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne Nasıl Giriş Yapılır?

Veliler Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş yaparak öğrencilerin devamsızlık, ders programı ve not bilgilerine rahatlıkla erişim sağlayabilirler. Öğrencilerin bilgilerine erişmek isteyen velilerin öncelikle Veli Bilgilendirme Sistemi’ne kayıt olması gerekmektedir.

“eokul.meb.gov.tr” internet adresine erişim sağlayarak gereken bilgileri doldurmaları sisteme kayıt olmak için yeterlidir. Kayıt sırasında velinin T.C. Kimlik numarası, öğrenci numarası ve güvenlik kodu talep edilmektedir.

İlk aşamanın ardından kimlik ve okul bilgileri talep edilmektedir. Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe bilgisi, doğum tarihi, okuduğu şube ve öğrenci fotoğrafı bilgileri eksiksiz girildiği takdirde sisteme kayıt tamamlanmaktadır.

Sisteme kayıt sağlanmasının ardından öğrencinin devamsızlık bilgisi, not bilgisi, sınav tarihleri, okuduğu kitaplar, davranış notları ve diploma puanı gibi bilgilere erişim sağlanabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.