MEB'de Personel Ödülleri Hangi Kriterlere Göre  Yapılmaktadır?

MEB'de Personel Ödülleri Hangi Kriterlere Göre Yapılmaktadır?

MEB'de Personel Ödülleri Hangi Kriterlere Göre Yapılmaktadır?

BASINA VE KAMUOYUNA 22.04.2024

MİLLİ EĞİTİMDE PERSONEL ÖDÜLLERİ YANDAŞ SENDİKA ÜYELİĞİ VE SİYASİ TERCİHLERE GÖRE YAPILMAKTADIR.

Başarı Belgesi MEB kapsamında 81 ilde ödül kazanan eğitim emekçisinin listesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan listede, 2023 yılında üstün başarı belgesi bulunan ve ödüllendirilen öğretmenlerin isimleri yer alıyor.

Toplamda üç adet başarı belgesi bulunan öğretmenlere bir adet üstün başarı belgesi verilir. Üstün başarı belgesi bulunan öğretmenler ise Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirilir. Nisan ayı için de bu döngü gerçekleşmiş ve elde edilen isimler Tebliğ Dergisi Nisan sayısı içerisinde yayınlanarak ödül almaya hak kazanmışlardır.18.04.2024 tarihli tebliğler dergisindeki isim listesine baktığımız zaman ödüllerin yandaşçılık,siyasi tercih üzerinden verildiği açıkça söylenebilir.Bugün elbetteki o lisetede ödül almaya hak eden eğitim emekçileri de vardır sözümüz onlara değildir.Fakat listeye baktığımız zaman ülkede bir tek yandaş sendika başarılıymış ta diğerleri başarısız bu yüzden başarı belgesi alamıyor sonucu ortaya çıkmaktadır.Bu yandaşçılık zihniyeti eğitim’i çürüten zihniyet’in ta kendisidir.Eğitimin en büyük sorunlarından biri olan liyakat ilkesi maalesef yıllardır göz ardı edilmektedir.

Yıllardır diyoruz çünkü benzer tablo yıllardır devam etmektedir.2019’da ödül dağıtılan 7 bin 576 kişinin 5 bin 169’u yandaş sendika üyesiydi.2023 yılına geldiğimizdede bu oran yüzde 85 oranındadır.

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz yaptığınız bir konuşmada ‘’18 yılda her alanda tarihi eserlere ve hizmetlere imza attığımızı ama eğitim ve öğretimde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum." ifadeleriyle bir durum tespiti yapmıştınız bunun sebebini arıyorsanız MEB’teki likayatsız atama ve ödül sistemini görmeniz yeterlidir.

İktidar ve bakanlığın kendisi zaman zaman yaptıkları açıklamalarda, bütçede en büyük payı eğitime ayırdıklarını, iktidarları süresince gerek okul sayısı ve gerekse diğer eğitim yatırımları açısından çok önemli başarılara imza attıklarını rakamlarla ifade ederler.

Peki, tüm bunlara rağmen eğitimde “istenilen ” başarı neden sağlanamamaktadır?

Eğitimde en nitelikli “reformu” hazırlasanız da, en yetkin proje ve planlamaları kurgulamış olsanız da nihayetinde esas olan bunların uygulayıcıları, yani eğitim çalışanlarıdır. Eğitim camiası, bir milyonun üzerinde çalışanı olan çok büyük bir camiadır. Dolayısıyla öncelikli olan bu devasa kurumun iyi yönetilmesidir. Bunun için de ön koşul; liyakat esasına göre yönetici tayin etmektir.

Yani eğitimde ilk düğme, adalet zemininde ve liyakat esasına göre yönetici ataması yapmaktır.

Kendilerine sürekli başarı belgesi veren şube müdürleri ve müdürler okullardaki eğitim çalışanlarını yandaş sendika üyeliği ve siyasi tercihe göre değerlendirme yapıp buna bağlı olarak ödül dağıtmaktadırlar.

HATAY’DA ÖDÜLLER SİYASİ TERCİH VE YANDAŞ SENDİKA REFERANSI’NA GÖRE DAĞITILMIŞTIR.DEFNE VE SAMANDAĞ İLÇELERİNE AYIRIMCILIK UYGULANMIŞTIR.

6 Şubat depreminin yıkıma uğrattığı Hatay’da yıkın en fazla olduğu ilçelerden Defne ve Samandağ ilçesinde eğitim emekçileri zor koşullarda eğitim öğretim sürecini sürdürmüş,kimi zaman çadırlarda kimi zaman açık alanda eğitim vermeye devam etmişlerdir.Ayrıca Hatay geneline baktığımız zaman sınav başarısı en yüksek olan ilçelerimiz olmalarına rağmen yıllardır uygulanan ayırımcı uygulamalar bu ödül sürecindede yapılmaya devma edilmiştir.Tebliğler dergisine baktığımız zaman ödül alan personel listesinde DEFNE ilçesinde 4 kişi ödül aldığı görülmektedir bu dört kişinin özelliği başka ilçelerden Defne’ye gelmiş olmaları yani aslında DEFNE ilçesinde ödül verilen kişi sayısı koca bir SIFIR’dır.Samandağ ilçesindede durum farklı değildir.Koca ilçede ödül verilen eğitim çalışanı sadece 5’tir.Hatay’ın diğer ilçelerine baktığımız zaman yüzlerce eğitim çalışanı ödül almıştır.

Buradan DEFNE İlçe Milli Eğitim ve Samandağ ilçe Milli Eğitim Müdürlerine sesleniyoruz.İlçenizde ödül almaya hak kazanan eğitim çalışanınız yok mudur?Varsa neden haklarını vermediniz?

Zor koşullarda çalışan eğitim emekçilerini görmezlikten gelmek hangi vicdana sığar?

TÖBSEN olarak belirtmek isteriz ki MEB’de yaşanan sorun ve aksamaların temel nedeni, liyakat esasına göre değil de siyasi aitlik ve yandaş sendika üzerinden yönetici ataması yapılmasıdır.

TÖBSEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU ADINA

GENEL BAŞKAN DENİZ EZER

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum