Norm Fazlası Öğretmenlerin atanma işlemlerinde doğru yol ne zaman öğrenip uygulayacak

Norm Fazlası Öğretmenlerin atanma işlemlerinde doğru yol ne zaman öğrenip uygulayacak

Norm Fazlası Öğretmenlerin atanma işlemlerinde orta yolu(Doğru yolu) ne zaman öğrenip uygulayacak acaba?!

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü Norm Fazlası Öğretmenlerin atanma işlemlerinde orta yolu(Doğru yolu) ne zaman öğrenip uygulayacak acaba?!?!?!

İfrat veya tefriti terk etmeyi becerebilecek mi?

Geçen yıl 4+4+4 sisteminin küçük yaşta başlayan ilkokul 1.Sınıflarınıin ortaokuldan ilk mezunları 9.Sınıfa başlarken bir önceki 9.Sınıfların sayısının 1 buçuk katı oldukları için lise normlarını ciddi sayıda etkilemişlerdi ki, İl merkezindeki birçok norm fazlası meslektaşımızın bir okula kadrosu ile atanma fırsatı doğmuştu.

Maalesef norm fazlalığı atamalarının elzem olduğu zamanda norm fazlası öğretmen atamaları için tercih alınmayarak birçok meslektaşımız mağdur edilmişti. Dedikodular şubat özür grubunda ilgili bürokratların birkaç tanıdığının il merkezine gelebilmeleri için böyle bir yanlışa imza attıkları yönünde idi ki, şubat özür atamasında gerek il dışından gerek il içinden yüzlerce kişinin merkeze yerleştiği ve norm fazlalarının yine okul ya da İlçe emrinde norm fazlası olarak kaldığı görüldü.

Bugün öğretmen bulmakta sıkıntı yaşayıp ücretli öğretmen çalıştıran ilçelerimizin de boşaldığı görüldü.

Gelgelelim bu yıl ki uygulamaya....

Ders alınmış olacağı düşüncesiyle bu yıl beklenti norm fazlası öğretmenlere duyuru yapılıp öncelik İlçe içi olmak üzere il geneli tercih alınıp atamaların yapılması ve de birçok ilde olduğu gibi Resen Atamadan vazgeçilmesi yönünde idi...

Ancak Resen atama yapıldı, yapılırken, kendi kurumuna denk olmayıp İlçe merkezinden 30-40-50 km uzaklıktaki köylere yapılması alışık olunmayan bir haksızlık iken, işin ilginç yanı il geneli tercih alınmadan Resen atamanın yapılmasıdır. Doğru olan(Yönetmeliğe uygun olan) Resen Atamadan önce gerek İlçe içi gerek ilçeler arası il geneli tercihlerin sonuçlandırılmış olmasıdır.

Diyelim ki şimdi ilçeler arası tercih alacaksınız, Resen atanana da bu hakkı vereceksiniz önce bu uygulamanın olması ile Resen atama sonucu boş kalan yerler elbette bir değil. Farzedelim Resen atama yapılan yerleri de boş gösterdiniz Resen atadığınız bir meslektaşımız başka bir yere atandı. Yeri tekrar boşalacak ve başka işlem olmadığı için bazı yerler tekrar öğretmensiz kalacak. Kafa karıştırmak ve bazı mağdurlar üretmekten öteye geçmemiş olacağız.

İşin ilginç yanı norm fazlası olduğu tebliği yapılmadığı için tercih yapmayıp Resen atanan meslektaşlarımızın olması.

Hadi bakalım nasıl çözeceksiniz, iptal etmek bile haksızlığı ortadan kaldırmıyor. Bu arkadaşlar tercih ile arzu ettikleri yerlere gidecek idi belki ve yerlerine gidenler de başka bir yere....Çık bakalım işin içinden....

Sonuç ve Öneri:

Tüm atamaları iptal edip öncelik İlçe içi olmak üzere il geneli tercih alarak bir defada isteğe bağlı atamaları gerçekleştirmek ve Resen atamadan vazgeçmek sizin için daha anlamlı olur. Ya da mağdur edileceği uzak köylerden vazgeçildiği takdirde son sırada resen atama da yapılabilir.

Meslektaşlarımızı da mağdur etmemiş olursunuz...

Ayrıca istişare mekanizmasını işletip az hata yapmak gerekiyor. Devleti de hukuki olarak yapılan yanlışlardan dolayı zarara uğratmamış oluruz.

Meslektaşlarımızı da haksız yere üzmemiş oluruz.

Bazı iller norm fazlası önce İlçe, sonra resen ,sonra il geneli uygularken, bazıları il geneli sonrası Resen atama yapıyor, bazı iller de resen atama yoluna gitmiyor.

Millî Eğitim Bakanlığı’na tavsiyemiz yönetmelikleriniz anlaşılmadığından iller arasında uygulama birlikteliği sağlanamıyor ise anlaşılır hale getirelim, ya da bir yazı ile uygulama birliği sağlayalım.

Genelde tüm meslektaşlarımıza, tüm eğitim çalışanlarına yapılan yanlışları dile getirmek, özelde üyelerimize hukuki destek vermek en önemli görevimizdir.

Tüm Eğitim Çalışanı kardeşlerimize saygılar sunuyorum.

Hüseyin Söylemez

Eğitim-Bir-Sen Malatya 1 No'lu Şube Başkanı

Memur-Sen İl Temsilcisi

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.