Öğretmenlik Meslek Kanunu Taslağı Kamuoyu İle Paylaşılmalıdır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Taslağı Kamuoyu İle Paylaşılmalıdır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Taslağı MEB tarafından Kamuoyu İle Paylaşılmalıdır.

Öğretmenlerin gözü ilk önce ‘2023 Eğitim Vizyonu’ programı kapsamında duyurulan son olarak da 20’nci Millî Eğitim Şûrasının açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda. Kanuna dair taslak metnin hazır olduğu ve yakın zamanda Meclise sunulacak olmasına ilişkin olarak kanunun muhatabı olan öğretmenlerin kanun hakkında bir bilgiye sahip olmamasına eğitimciler tepki gösterdi.

ÖĞRETMENLER, KANUNU DÖRT GÖZLE BEKLİYOR

2018 yılında “2023 Eğitim Vizyonu” kapsamında açıklanan “Öğretmenlik Meslek Kanunu” ile “öğretmenlere iade-i itibar yapılması”, “özlük haklarında maddi ve manevi iyileştirme sağlanması”, “öğretmenlik mesleğinin bir ihtisas mesleği haline getirilmesi” ve “3600 ek gösterge imkânı sağlanması” planlanıyordu. Üzerinden geçen zamana karşın halen taslak olarak hazır olduğu belirtildi. Taslak olarak hazırlanan ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun ise kanunu dört gözle bekleyen öğretmenler kanunun içeriğinde neler olduğu konusunda merakta kaldı.

KANUNLAŞMA AŞAMASINDA HERKESLE PAYLAŞILMALI”

Öğretmenlik Meslek Kanunun yapılan açıklamalar ile ana çerçevesinin gündeme geldiğinin altını çizen Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Kanunun Meclise gelmesini beklediklerini kaydederek, “Şuan için kanunun belli çerçeveler kapsamında konuyu biliyoruz. Kanun, Meclise gelmeden netleşmez ancak kanunlaşma aşamasında herkes ile paylaşılmasını istiyoruz” dedi.

“KANUN, PAYLAŞILARAK DAHA İYİ DURUMA GETİRİLEBİLİR”

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili çalışmalara ilişkin hiçbir bilginin bulunmadığının altını çizen Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkanı Hamdi Sürücü, Kanun ile ilgili yapılan çalışmaların paylaşılmasının kanunun daha iyi bir noktaya gelmesi için fayda sağlayacağına dikkat çekerek, “ÖĞ-DER olarak 2019 yılında kanun ile ilgili olarak bizde bir rapor yayınlamış ve raporumuz ile kanun ile ilgili görüşlerimizi paylaşmıştık. 2018 yılında verilen vaat şimdi tekrar gündemde. Hem Millî Eğitim Bakanı hem de Cumhurbaşkanı tarafından birer açıklama yapıldı. Kanun ile ilgili çalışmaların, bilgilerin konunun muhatabı olan öğretmenler ve STK’lar ile paylaşılmasını istiyoruz. Bu paylaşımlar ile kanunun daha iyi bir duruma getirilmesi sağlanabilir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.