Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda tehlikeli değişiklik

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda tehlikeli değişiklik

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda tehlikeli değişiklik

Gazeteci Barış Pehlivan Cumhuriyet'teki köşesinde yasalaşma hazırlığındaki Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alan dikkat çekici ayrıntıyı kaleme aldı.

“Öğretmenler, öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarından ve bunlara denkliği kabul edilen yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar arasından, Milli Eğitim Bakanlığı’nca seçilirler.” maddesindeki “Milli Eğitim Bakanlığı’nca seçilirler” ifadesi kanundan çıkarılmaya hazırlanıldığını dile getiren Pehlivan, bu değişikliğin öğretmen seçimlerinde bakanlık dışı odakların da rol oynamasına zemin hazırlayabileceğini dile getirdi.

Pehlivan'ın yazısı şu şekilde:

***

"... Cumhurbaşkanı’nın istediği nesli yaratmak için ise şimdi bir adım daha atıldı.

Yasalaşma yolundaki Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan bahsediyorum.

CHP TBMM Grubu Eğitim Danışmanı Ali Taştan’ın kanuna dair raporunu okuyorum. Bir uyarısı dikkatimi çekiyor. Yazmalıyım.

Mevcut kanun şöyle diyor:

“Öğretmenler, öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarından ve bunlara denkliği kabul edilen yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar arasından, Milli Eğitim Bakanlığı’nca seçilirler.”

Üzerinde durulmadı hiç. AKP’nin Meclis’e gelen teklifinde, maddedeki “Milli Eğitim Bakanlığı’nca seçilirler” ifadesi kanundan çıkarılıyor.

Bu da şu demek oluyor:

Öğretmenleri başka kurumlar seçecek!

Açayım... Ve bir soruyla devam edeyim:

Acaba öğretmenlerin oturduğu mülakat masasında MEB personeli olmayacaksa kim olacak?

Hatırlayın, askeri öğrenci alım komisyonlarında SADAT bağlantılı bir ismin dahi görev yaptığı ortaya çıkmıştı.

O halde şu ihtimal yok mu:

Nurcu ve Nakşi tarikat vakıflarıyla, TÜRGEV ve ENSAR gibi kurumlarla sürekli protokol imzalayan MEB, okuldaki öğretmenin seçimini de onların eline bırakmaz mı?

Yani büyük bir sürpriz olmazsa yasalaşacak bu kanun maddesiyle, yeni öğretmenler tam da hayaldeki gibi “dindar ve kindar nesil yetiştireceklerden” mi seçilecek?

Misal, Diyanet İşleri Başkanlığı da bu yeni süreçte nasıl bir rol üstlenecek?

Hatta ve hatta... Diyanet’in “4-6 yaş grubu Kuran kurslarının okulöncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik MEB ile toplantı gerçekleştirilecektir” hedefi için yeni kanunla yol temizliği mi yapılıyor?

Maalesef bu sorulara hayır, diyemiyorum

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.