Okulların kapanma tarihi belli oldu mu? 2024 yılı yaz tatili kaç gün sürecek?

Okulların kapanma tarihi belli oldu mu? 2024 yılı yaz tatili kaç gün sürecek?

Mayıs ayının gelmesiyle birlikte herkesin gözü yaz tatili tarihine kayıyor. Öğrenci, öğretmen ve veliler yaz tatili tarihlerini araştırmaya devam ediyor. Okulların kapanmasının ardından 16 milyon öğrenci için yaz tatili başlayacak.

Havaların ısınmasının ardından tatil planlaması yapacaklar okulların kapanma tarihini bekliyor. 2022-2023 eğitim öğretim yılı 11 Eylül’de başlamışken, öğrenciler iki ara tatil ve bir yarıyıl tatilini geçirdi. Millî Eğitim Bakanlığı 2024-2025 eğitim öğretim yılının başlayacağı tarihi duyurdu.

Yaz tatili hangi tarihte başlayacak?

Okulların kapanacağı tarih, dönem başında açıklanan çalışma takvimiyle netleşmişti. 16 milyon öğrenci 11 Eylül 2023 tarihinde ders başı yaparken okullar Haziran ayında kapanacak. 2. dönemin sona ermesinin ardından öğrenciler, başarı notlarını ifade eden karnelerini alarak tatilin keyfini çıkarmaya başlayacaklar.

2023-2024 eğitim öğretim yılında ilk ara tatil 13-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleşmişti. 15 tatil veya diğer bir ifadeyle sömestr tatili ise 22 Ocak 2024- 2 Şubat 2024 tarihleri arasında oldu. Öğrenciler son olarak bu yıl Ramazan Bayramı ile benzer tarihlere denk gelen ikinci ara tatili 8-12 Nisan tarihinde yaptı. Okullar 14 Haziran Cuma günü kapanacak ve 2023-2024 eğitim öğretim yılı sona erecek.

Yaz tatili kaç gün olacak?

Özellikle ara tatilin kaldırılmasına ilişkin duyumlardan sonra yaz tatilinin kaç gün olacağı merak konusuydu. Milli Eğitim Bakanlığı ara tatillerin uygulanmaya devam edeceğini belirtmişti. 2024-2025 eğitim öğretim yılı yaz tatili tamamlandıktan sonra başlayacak. MEB’in yayınladığı tarihlere göre önümüzdeki dönem okullar 9 Eylül 2024 Pazartesi günü açılacak. Öğrenciler yaklaşık olarak Haziran ayının yarısı, Temmuz - Ağustos ayının tamamında ve Eylül ayının ilk haftasında yaz tatili yapacak. Yaz tatili tam olarak 86 gün sürecek.

Üniversite sınavı olarak da bilinen Yükseköğretim Kurumları Sınavları üç oturumda düzenlenecek.

Alan Yeterlilik Testi, Temel Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi oturumları 8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki LGS merkezi sınavı ise 2 Haziran’da düzenlenecek.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.