Sözleşmeli-Kadrolu Ayrımı Kaldırılsın

Sözleşmeli-Kadrolu Ayrımı Kaldırılsın

16 Kasım 2023 tarihinde Bengü Türk Tv’de yayınlanan “Ajans Kuşağı” programına katılan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, memur maaşı, öğretmen maaşı, eş durumu tayin konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ''Aslında tüm kamu çalışanları zor durumda. Göreve yeni başlayan bir öğretmenin aldığı maaş 23 bin 200 TL’dir. Şu an en düşük memur maaşı 22 bin TL civarındadır. Öğretmenlerimiz adeta en düşük memur maaşı alma statüsüne geldi. Bu nokta öğretmenlerimizin ve kamu çalışanlarının ekonomik sıkıntılarını giderecek ilave tedbirlerin alınması şarttır. Ek ders ücretlerinin artırılması noktasında bir imza kampanyası düzenlemiştik. Önümüzdeki günlerde bu talebimizi Milli Eğitim Bakanımıza takdim edeceğiz. Öğretmenlerimizin ders saati başına aldığı ücret ise 60 TL. Dolayısıyla ek ders ücretlerinin yüzde 100 artırılması talebimizin hem Milli Eğitim Bakanlığı, hem de Maliye Bakanlığı nezdinde karşılık bulmasını bekliyoruz.

Eş durumundan tayin hakkı bekleyen öğretmenlerimiz var. Geride bırakılan dönemde 467 bin sözleşmeli çalışan kadroya alındı. Bu sayının içinde önemli sayıda öğretmenler var. Bu arkadaşlarımız kadroya geçti ancak 3 yıllık çalışma sürecini tamamlamadığı için eş durumu tayin hakkından mahrum. Oysa sözleşmeliden kadroya geçen öğretmenler, kadrolu bir öğretmenin sahip olduğu tüm haklara sahip olmalıdır. Asıl yapılması gereken, sözleşmeli istihdam modelinin tamamen kaldırılmasıdır. Kamuda aynı işi yapan kamu çalışanları aynı statüde istihdam edilmelidir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun memuru tanımlayan 4-A maddesi, asli ve sürekli kamu hizmetlerini yürütenlerin devlet memurları olacağına vurgu yapıyor. DMK’nın 4-B maddesi ise ‘zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere’ geçici işlerde çalıştırılacak görevlileri istihdam etmek için ihdas edilmiştir. Ancak maalesef hali hazırda eğitim ve sağlık başta olmak üzere, devletin asli ve sürekli işlerinin gördürülmesinde dahi 4-B statüsünde kamu çalışanları istihdam edilmektedir. Hükümete çağrıda bulunuyoruz: 2011,2013 ve 2022 yılında olduğu gibi yanlıştan dönmeye çağırıyor, tüm sözleşmeli çalışanları kadroya almaya davet ediyor ve bu uygulamanın tamamen kaldırılmasını istiyoruz.'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum