Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması sona erecek mi?

Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması sona erecek mi?

Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması sona erecek mi?

Mebpersonel.com / ÖZEL HABER

Sözleşmeli öğretmenlik Milli Eğitim Bakanlığında 2016 yılında tanımlandı. Buna göre yeni atanan öğretmenlerimiz her yıl imzaladıkları sözleşmeyle görevlerini ifa ederek 3 yılın sonunda kadroya geçiyor. +1 yıl sonra tayin hakkı alan öğretmenlerimiz 3+1 sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlıyor.

Sözleşmeli öğretmenleri kadrolu öğretmenlerden ayıran bazı özlük hakları var. En önemlilerinden bir tanesi eşi özel sektörde veya diğer bakanlıklarda çalışan öğretmenlerimizin aile birliği hakkı yok. İkisi de sözleşmeli öğretmenler ise her yıl Mili Eğitim Bakanlığının yayınlandığı yönetmeliklerle bu hakka sahip olabiliyor.

Sözleşmeli personellerin kadroya geçişi ile alakalı görüşmeler Eylül ayı itibariyle başladı. Bazı özlük haklarının verilmesine hükümet tarafından sıcak bakılıyor. Konu ile alakalı Memur Sen ve Çalışma Bakanlığı masaya oturdu. Memur Sen sözleşmeli personellerin direkt kadroya geçmesini istiyor. Çalışmaların sonucu önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulacak. Çalışma Bakanlığı ise çalışmaların tamamlandığını söyledi. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulduktan sonra açıklanacağını belirtti.

Özlük haklarının eşitlenmesi beklentiyi karşılamaz. Aile birliği ise sözleşmeli personellere direkt kadro gelmedikten sonra zor gözüküyor. Çalışma Bakanlığı konu hakkında çalışmaları çok gizli yürütüyor. Sözleşmeli öğretmenlere, sözleşmeli personellere kadro gelecek mi? Yoksa sadece özlük hakları mı eşitlenecek bunun cevabını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

7 Yorum