Uzman öğretmen maaşları ne kadar olacak?

Uzman öğretmen maaşları ne kadar olacak?

Uzman öğretmen maaşları ne kadar olacak?

Uzman öğretmenlik son zamanlarda fazlasıyla karşılaştığımız bir kavram. Peki, nedir uzman öğretmenlik? Artık kariyer mesleği olarak tanımlanan öğretmenlik mesleğinde 10 yılını tamamlamış öğretmenlerin bir eğitim sürecinden geçip sınava girerek sahip oldukları unvandır. Son yılın en dikkat çeken konularından biri olan bu kavram meslekte 10 yılını tamamlamış öğretmenlere hem bir derece yükselme fırsatı hem de maaşlarında ek ödeme fırsatı sunacak.

Öğretmenlik mesleğinde ilk defa hazırlanan bir kanun ile bu fırsatı yakalayan öğretmenler oldukça şanslı. 10 yılını tamamlamış öğretmenler hiçbir kontenjan sınırlaması olmadan başvurularını yaptı ve Temmuz ayında 180 saatlik eğitim aldılar. Sırada sınav geliyor. Uzman öğretmen adayı olan öğretmenler 26 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında yapacaklar.

Sınav ise 19 Kasım’da gerçekleşecek.

Sınav sonuçları ise 12 Aralık 2022 tarihinde açıklanacak. Uzman öğretmen olmaya hak kazanmış her öğretmen bir derece atlayacak ve maaşlarına ek olarak 1342 TL ücret alacaklar.

Bu durumda 10 yıl görev yapmış bir öğretmen 11819 TL maaş alırken uzman öğretmen unvanını aldıktan sonra 13161 TL maaş alacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

37 Yorum