Biz Yeniden İkaz Edelim MEB'in Bu Etkinliği Sorunlu

Biz Yeniden İkaz Edelim MEB'in Bu Etkinliği Sorunlu

Biz Yeniden İkaz Edelim MEB'in Bu Etkinliği Sorunlu

MEB’in 23.09.2022 tarihli-58658488 sayılı yazı ile Yaratıcı Çocuklar Derneğine, Türkiye geneli resmî ve özel ilkokulların 3. ve 4. sınıf düzeyinde öğrenim gören öğrencilere yönelik olarak "Keşif Dünyası Kimya Atölyeleri" etkinliği düzenlemesine izin verdiğinden 28 Ekim 2022 tarihinde sitemizde haber olarak vermiştik.

Gökkuşağı Allahın bir mucizesidir. Muhteşem bir görsel şölendir. Saflığı, berraklığı, masumluğu ve temizliği temsil eder. Çocuklarımız gibi. Çok tabi bir durumdur ki çocuklarımız gökkuşağını severler, ilgi duyarlar.

Haberimizde de ön plana çıkarılan husus söz konusu faaliyette Gökkuşağının ne amaçla, kimler tarafından kullanıldığının fark edilmesini sağlamaktı. Gökkuşağı bizimdir, amacımız kötü niyetli kimselerin tekeline bırakmamaktır. Bunu da delil ve belgelerle sunmaya çalıştık. Tarafımıza ulaşan yeni bilgi ve belgeler ışığında söz konusu faaliyetin içeriği, düzenleyen dernek ve işbirliği yapılan firma ile ilgili açıklamalar yapacağız.

İzin yazısının ekinde Henkel’in logosunun yanında MEB’in logosuda yer almaktadır.

asdaaa.jpg

(İzin yazı ekinin sayfasında MEB logosunun kullanıldığı açık bir şekilde görülmektedir.)

Şu soruları soralım;

  • MEB logosunun kullanılmasına neden izin vermiştir?
  • Logonun kullanımı onay mercisi olan ilgililerin gözünden mi kaçmıştır?
  • Eğer bu kullanım MEB’in bilgisi dışında ise konu ile ilgili herhangi bir işlem tesis edilecek midir?
  • Logonun kullanımı istemeden dahi olsa MEB’i etkinlik paydaşı yapmaz mı?
  • Etkinlik düzenleyen dernek bu durumu kendi lehine faaliyet alanını genişletmek için kullanmaz mı?

Manidar olan diğer bir husus ise Yaratıcı Çocuklar Derneğinin etkinlik için müracaatını yaklaşık 1 yıl önce yapmasıdır.( 10.11.2021 tarihli ve 36651707 sayılı yazı.)

  • Bir yıl önce yapılan bir müracaat neden şimdi işleme konulmuştur?

T.C Anayasasında;

“Madde 41 – Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar.

(Ek fıkra: 7/5/2010-5982/4 md.) Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir.

(Ek fıkra: 7/5/2010-5982/4 md.) Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır.” Denilmektedir. Konunun bu doğrultuda ele alınmasının uygun olacağını değerlendirmekteyiz.

Sorun bu etkinliğin izin yazısında adı geçen derneğin bazı faaliyetleri ve paydaşı şirketin tüm dünyada LGBT ile ilgili çalışmaları ve bakış açısı, MEB’in denetim mekanizmalarının yeterince çalışmamasıdır.

2asasa.jpg

(Söz konusu derneğin Facebook sayfasından alınan ekran görüntüsü)

20.03.2021 tarihli, 31429 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 19.03.2021 tarihli 3718 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı İle Türkiye’nin sözleşmeden çekildiğini hatırlatmak isteriz.

İstanbul sözleşmesinden çekilme kararına en fazla LBGT savunucularının şiddetli bir şekilde itiraz ettikleri ve bunu sokak eylemlerine kadar götürdükleri kamuoyu tarafından yakından bilinmektedir.

Son olarak etkinliğin paydaşı şirketin, internet sitelerinde yer alan yüzlerce resminden iki tanesini özür dileyerek paylaşalım.

3gggg.jpg

4444-001.jpg

Kimya atölyesi çalışmaları yerel paydaşlarla (TUBİTAK, Üniversitelerimiz v.b) çok rahat yapılabilirdi. Ülkemizin kimya sanayi alanında ileri bir seviyede olduğunu belirtmek isteriz. Bu faaliyete uluslararası, tüm dünyada girişimleri ve ticari ilişkileri olan bir şirketin destek ve paydaş olmasının nedenlerinin de düşünülmesi gerektiği fikrindeyiz.

Sorumlu yayın anlayışımız gereği Türk Milletine, Türk gençliğine zarar veren, milli ve manevi değerlerimize aykırı her türlü fikir, inanç, ideoloji ve düşüncenin karşısında olacağız.

Fazla söze ne hacet… Konu tüm çıplaklığıyla ortada iken MEB’den bu faaliyetin tüm boyutlarıyla ele alınarak acilen bir karar vermesini beklemekteyiz.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.