Kritik açıklama geldi!  MEB ders süresi 30 dakikaya mı çekilecek?

Kritik açıklama geldi! MEB ders süresi 30 dakikaya mı çekilecek?

Omicron varyantının bulaşma hızının virüsün diğer türlerinden çok daha hızlı olması sebebiyle alınacak tedbir ve önlemler için harekete geçildi.

Omicron varyantının bulaşma hızının virüsün diğer türlerinden çok daha hızlı olması sebebiyle alınacak tedbir ve önlemler için harekete geçildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son yaptığı açıklamada varyantın Türkiye'de de görüldüğünü açıklamıştı. Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Nafiz Koçak, ise 6 kat hızlı bulaşan varyantın okullar başta olmak üzere kafe, restoran, işyerleri gibi alanlarda büyük risk teşkil ettiğini vurguladı. Sosyal mesafe ve maske ikilisinin önemine dikkat çeken Koçak, bulaş riskinin azaltılması için kapalı alanların havalandırılması gerektiğinin altını çizdi. 6 Eylül'de yüz yüze eğitime başlanan okullarda dersler 40 dakika kapalı mekan olan sınıflarda işleniyor. Öğrenciler ve öğretmenler 10 dakikalık teneffüslerde ise derslikleri havalandırıyor. Havaların soğuması ve ülke genelinde karın etkili olması nedeniyle öğrenciler ve aileler okullarda ders saati düşecek mi? sorusuna cevap arıyor. İşte yapılan açıklamalar...

"Dersler 30 Dakikaya Düşürülmeli"

MEB Personeline dair canlı olarak en güncel ve hızlı haberi anından almak için mebpersonel.com sitemizi Takip Et özelliğini kullanabilirsiniz.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nafiz Koçak, Omicron varyantının kapalı mekanlarda büyük riskler doğurduğunu hatırlatarak gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti. Uzun süre kapalı alanlarda kalmanın bulaş riskini yükselttiğini söyleyen Koçak, okulların açılmasından ve varyantın hızla yayılmasından dolayı, derslerin 30 dakikaya düşürülmesi ve sınıfların en az 10 dakika havalandırılması gerektiğini söyledi.

" Çocuklarımızın Sağlığı Açısından Gerekiyor"

806x378-18-milyon-ogrenci-icin-ilk-ders-zili-caliyor-1568004223168.jpg

Havalandırmanın ne kadar önemli olduğunun Omicron varyantı ile tekrar gündeme geldiğini ifade eden Koçak, kış aylarında kapı ve pencerelerin açılamaması durumunu göz önünde bulundurularak havalandırmanın önemini bir kez daha anlaşıldığını belirtti.

Topluca bulunan kapalı alan okulların yeteri kadar havalandırılmasının çocukların sağlığı açısından önemine vurgu yapan Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı " Bunun bir şekilde sağlanması lazım" şeklinde konuştu.

Maske Kullanım Saatine Dikkat Edilmeli!

Toplu alanlarda maskenin doğru kullanımı ve en az 1 buçuk metrelik mesafe ve hijyen kuralına da uyulması gerektiğini hatırlatan Koçak, özellikle takmış olduğumuz maskelere dokunduğumuz elleri sadece sabunla bile sık sık yıkanması gerektiğini belirtti. Sabun kullanılması durumunda suyun sıcak veya soğuk olmasının önemi olmadığını söyleyen Koçak " Günlerce aynı maskeyi kullanan vatandaşlarımız olabiliyor. Maskenin bu şartlarda 8 saatten fazla kullanılmaması ve mutlaka uygun şekilde bertaraf edilmesi, kalabalık ortamda uzun süre kalma zorunluluğu olduğu durumlarda tercihen 4 saatte bir değiştirilmesi önem arz ediyor” dedi.

Bakan Koca " Omicron Varyantı Bizde Var"

Güney Afrika'da ortaya çıkan ve kısa sürede Amerika, İngiltere gibi kalabalık nüfuslu ülkelerde baskın virüs haline gelen Omicron Varyantı sonrası vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi de Türkiye'de hangi illerde kaç Omicron vakası görüldüğü oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada şu ana kadar 6 vaka tespit edildiğini ifade ederek " 5 İzmir, biri İstanbul. Bu 6 vakanın hastane ihtiyacı olmadı. Belirtileri hafif ayaktan takip edilen sorunu olmayan hastalar." ifadelerini kullandı.

Omicron Varyantı'nın Ana Semptomu Boğazda Kaşıntı Hissi!

ABD'de yapılan araştırmalar ile birlikte yayılma hızı 6 kat daha hızlı olan Omicron Varyantının ana semptomu belirlendi. Varyantın ana semptomunun boğazda kaşındı hissi ve ona eşlik eden kuru öksürük olduğu açıklanırken, bu varyantı ilk kez tespit eden Güney Afrika Tabipler Birliği Başkanı " Dr Angelique Coetzee, yaptığı açıklamada diğer enfeksiyonlardan ayırt edici semptomun boğazda kaşıntı hissi olduğunu duyurmuştu. Omicron'a yakalanan 43 hastanın incelendiği Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) raporuna göre en sık görülen semptomlar ise öksürük, yorgunluk, tıkanıklık ve burun akıntısı oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.