MEB'e Uyarı Öğretmenlik Meslek Kanunu İçin Fanteziye hiç gerek yok!

MEB'e Uyarı Öğretmenlik Meslek Kanunu İçin Fanteziye hiç gerek yok!

Dilimizde tüy bitse de uyarmaya devam edeceğiz: Fanteziye hiç gerek yok!

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan Öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, MEB'in Uzman ve başöğretmenlik için sınav uygulamasından vazgeçmesi gerektiğini şu şekilde ifade etti;

Kaş yapayım derken göz çıkarılmasın! Söylemekten bıktık: Sınav, bilgiyi ölçer. Fakat öğretmenlik sadece bilme değil, bildiğini aktarma mesleğidir. Dolayısıyla öğretmenlerin kariyer planlamasında tek ölçüt, tecrübe yani hizmet yılı olmalıdır.

kontenjan sınırlaması olmadan 10yıllık öğretmenler uzman,20yıllık öğretmenler Başöğretmen olarak değerlendirilsin. Eğer ki, ‘İnat da bir murattır’ diyerek “Öğretmenleri eğitime alacak, sonra sınava tabi tutacak ve ‘başarılı’ olanların kariyerini belirleyeceğiz” derseniz, eni sorunlara ve huzursuzluğa neden olursunuz. Yapacağınız sınavda ‘geçer’ not alamayan öğretmenlerin “Yetersiz” öğretmenler olarak yaftalamasına yol açacak, veli ve öğrenci nezdinde yeni tartışmalara neden olacaksınız.

Bu tartışmalar ise mesleğin saygınlığını rencide edecek yeni bir unsur olarak karşımıza çıkacaktır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlik mesleğinin itibarını rencide edecek zeminlere meydan vermemelidir.

Kimsenin buna hakkı yoktur! Dilimizde tüy bitse de uyarmaya devam edeceğiz: Fanteziye hiç gerek yok!

Hizmet yılı esas alınarak öğretmenlerimizin kariyer planlaması belirlensin! Kimsenin kuşkusu olmasın:

Türk Eğitim-Sen, meslektaşlarımızın itibar ve algısını rencide edecek düzenlemelere karşı hukuki ve demokratik mücadelesini yürütecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

75 Yorum