TAŞIMALI EĞİTİM!

TAŞIMALI EĞİTİM!

Erzurum'da yaşayan Aras ailesinin büyük oğulları Yusufcan engelli olduğu için okul taşıtına alınmadı. Ailesi kar kış demeden, her gün Yusufcan'ı kucaklarında taşıyarak okula götürüyor.

Erzurum'un merkez Palandöken İlçesindeki TOKİ konutlarında oturan Aras ailesinin iki çocuğundan en büyüğü olan Yusufcan 2 yaşında yakalandığı kas erimesi hastalığı yüzünden yürüyemez oldu.

Yusufcan'ın ailesi engelli çocukları için uygun okul arayışına girdiler. Koşulları uyduğu için de TOKİ İlköğretim Okulu'nu seçen aile, çocukları Yusufcan'ı buraya yazdırdılar. Aras ailesi okul çevresinde de kiralık bir eve taşındı. 10 yaşındaki Yusufcan Aras'ı, engelli olduğu için öğrenci taşıyan özel servisler kabul etmedi. Okuluna yakın olması için evini değiştiren Aras ailesi, karlara bata çıka Yusufcan'ı 700 metre uzaktaki okula götürüp getiriyor. Sevda-Necmettin Aras çifti, iki çocuğundan en büyüğü olan Yusufcan'ın okuma arzusu yüzünden okul yolundaki çile dolu yolculuğa katlandıklarını söylüyor.
‘Okumayı çok seviyor'
Okul servislerinin minibüslerde asansör olmaması yüzünden kabul etmediği Yusufcan'ın okulu gidiş gelişi ise özellikle kışın, kar yağınca sorunlu oluyor. Hastalığı nedeniyle 50 kiloya ulaşan oğlu Yusufcan'ı yaklaşık 700 metre uzaklıktaki okuluna bel fıtığı olduğu için kucağında götüremediğini ifade eden Necmettin Aras; “Kamu kuruluşunda asgari ücretle özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Yusufcan'ın tedavisi imkansız. Aile olarak bunu kabullendik.Yusufcan okumayı çok seviyor. Ben de bir baba olarak bedensel engelli öğrencilerin gittiğinde rahat edebileceği okulları araştırdım. okul bulduk fakat görüştüğümüz öğrenci servisleri Yusufcan'ın bedensel engelli olması nedeniyle taşımayı kabul etmedi. Oğlumu bir süre kucağımda götürüp getirdim. Bel fıtığım olduğu için buna daha fazla dayanamadım. Bulduğum bir tekerlekli sandalye ile eşim Sevda'nın da yardımıyla yaz- kış, kar-çamur, demeden götürüp getirmeye başladık. Başta belediyeler olmak üzere birçok kuruma dilekçeyle başvurdum. Okul yolundaki engellerin giderilmesini istedim. Hiç kimse cevap vermedi. Oğlum, öğlenci olduğu için geceleri çalışıyor ve okula götürüp getiriyorum. Tek isteğimiz ailece çektiğimiz çile dolu bu okul yolunun bitmesi.”

Araba için mavi kapak
Geceleri ağrıları olduğu için her yarım saatte bir Yusufcan'ı yatağında çevirdiğini ifade eden 33 yaşındaki annesi Sevda Aras, oğlunun akülü arabaya sahip olması için okuldaki öğretmen ve öğrencilerin mavi kapak kampanyası düzenlediğini vurguluyor.Aras, “Eşimin acil işi çıktığı için Yusufcan'ı tek başıma okula götürmek isterken iki kere düşürdüm ve yaralandı. Oğlumun bu halini gördükçe bir ana olarak yüreğim yanıyor. Yusufcan'ı okula götürüp getirirken kan ter içinde kalıyoruz. Eşim eve giderken ben Yusufcan'ın beslenme saatine kadar okulda bekliyorum. Umarım ulaşım veya yol sorunumuz giderilirse biraz olsun rahatlayacağız” dedi.

Çocuk doktoru olmak istiyor
Her okula gidiş gelişinde fanatik taraftarı olduğu Galatasaray'ın bere ve kaşkolunu takan Yusufcan'ın en büyük hayali çocuk doktoru olup, kendisi gibi hasta çocukları tedavi etmek. Okulun en çalışkan öğrencilerinden birisi olan Yusufcan, “Annem ve babam bana, ben de onlara üzülüyorum. Annem ve babam beni okula getirip götürürken çok zorlanıyor. Umarım kısa sürede akülü arabam olur da onları bu çileden kurtarırım” diyor.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.