2021 Yılı Öğretmen Atamaları İçin Planlanan Sayı Belli Oldu

2021 Yılı Öğretmen Atamaları İçin Planlanan Sayı Belli Oldu

2021 yılında ne kadar öğretmen ataması yapılacak? Tüm detaylar haberimizde.

MEB PERSONEL.COM- Öğretmen atamalarında kritik sürece girmiş bulunuyoruz. Mecliste bütçe görüşmeleri devam ediyor. Bakanlıkların 2021 yılı bütçeleri Meclis Genel Kurulu'nda ayrı ayrı görüşülüyor. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi de yarın görüşülecek. Bütçe görüşmelerinde 2021 yılında ne kadar öğretmen ataması planlandığını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklaması bekleniyor. Diğer yandan muhalefet partilerinin vekilleri de bu konuya odaklanmış meclisin gündemine öğretmenlerin atama talebi olan 60 bin atamayı gündeme almış durumda.

2021 Yılı Öğretmen Atamaları İçin Planlanan Sayı Belli Oldu

2021 YILINDA NE KADAR ÖĞRETMEN ATAMASI PLANLANIYOR?

Bu konuda sosyal medyada bazı iddialar dolaşıyor. Mebpersonel.com olarak bu iddiaları ve kendi aldığımız tahminleri sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle öğretmenlerin 2021 yılında öğretmen atamaları için talep ettiği sayı yani atama sayısı 60 bin. Bunun için sosyal medyada büyük kapsamlı etkinlikler yapan öğretmen adayları, 60 bin öğretmen ataması yapılması konusunda kararlılık gösteriyor. Milyonlarca twitler atılan hashtag çalışmaları yapan öğretmenler bakanlıktan, Ziya Selçuk'tan, Lütfi Elvan'dan hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 60 bin öğretmen ataması talep ediyor. Öğretmen adayları seslerini bayağı duyurmuşki öğretmen atamaları gündemden düşmüyor ve atama sayıları konuşulmaya başlandı. 

2021 Yılı Öğretmen Atamaları İçin Planlanan Sayı Belli Oldu

Peki 2021 yılında öğretmen atamaları sayısı ne kadar olacak? Öğretmenlerin talep ettiği sayı (60 bin öğretmen ataması) kadar atama yapılacak mı?
Daha önce komisyon görüşmelerinde bu sayu Bakan Ziya Selçuk'a sorulmuştu ve Ziya Selçuk şu cevabı vermişti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını cevaplayan Selçuk, 60 bin öğretmen ataması talebine şu cevabı verdi. İşte Bakan Ziya Selçuk'un o cevabı:

Bu 40 bin atama, 60 bin atama 130 bin atama vesaire…Bakın, biz iki senedir her sene 40 bin atama yapıyoruz zaten.Buradaki beklenti 40 bin az, 60 bin olsun; elbette 60 bin olsun, 80 bin olsun, 100 bin olsun. Biz bütçe imkânları içerisinde olabilecek atamayı…

2021 yılı içerisinde, 2021 bütçesinde bir atama görülmüyor.” ifadesi de oldu hatırlarsanız; tabii ki görünüyor, tabii ki atama yapacağız yani bu bütçede öğretmen ataması tabii ki var, sayısının yüksekliği konusunda bizim gayretimiz, çabamız, girişimlerimiz var.

Bunun müjdesini de inşallah olduğunda paylaşmış oluruz sizlerle.

2021 Yılı Öğretmen Atamaları İçin Planlanan Sayı Belli Oldu

Bu, PIKTES ve rehabilitasyon çalışanlarıyla ilgili bir soru oldu; defalarca tekrarlanan hususlardan birisi de buydu. PIKTES çalışanları, biliyorsunuz geçici bir projeyle ilgili çalışıyorlar. Türkiye’de öğretmen olmanın yolu KPSS sınavına girip buradan 

belli bir puanı almak şeklinde yani bir taraftan bu sı nava çalışmış, girmiş ve kazanmış insanlar öğretmen olurken diğer taraftan, bu sınava hiç girmeden “Sizler de öğretmen olun.” demekle ilgili elbette hukuksal sorunlar var.

Rehabilitasyon çalışanların 657 çalışanı değildir burada ifade edildiği gibi, özel sektör çalışanıdır. Dolayısıyla onları daha farklı bir kategoride elbette şartları iyileşsin diye bu kurumlarla görüşmelerimiz, çalışmalarımız, projelerimiz devam ediyor.

2020 Haziran ayında başvurusu alınan ve 1 Eylül 2020’de ataması gerçekleştirilen adaylardan 15.835’i yani yüzde 79,5’i 2019 KPSS puanıyla.Bakın,bu çok önemli çünkü şikâyet eden grupta yani 2019 grubundakilerin %79’u ve 4.075’i de 2018 KPSS puanıyla atanmış.

2021 Yılı Öğretmen Atamaları İçin Planlanan Sayı Belli Oldu

Dün Bakan Ziya Selçuk, NTV canlı yayınında da 60 bin öğretmen ataması ile ilgili soruya "İmkanlar ölçüsünde daha fazla atama yapmak için çalışıyoruz" demişti.

Bakan Ziya Selçuk'un açıklamalarına göre 2021 yılında öğretmen atamaları için MEB çalışmaları şimdiden başlattı. 60 bin atama talep ediliyor ama mebpersonel.com olarak tahminimiz 2021 yılında toplamda 40 bin öğretmen ataması yapılacağı yönünde. MEB, son 2 yıldır ortalama 40 bin öğretmen ataması yapıyor, 2021 yılında da 40 bin öğretmen ataması yapılacaktır. Öğretmen atamaları ile ilgili gelişmeleri yakında takip ediyoruz. Branş kontenjan taleplerinizi bize yazabilirsiniz. Editöryel kadromuz branş kontenjan taleplerinizi haberleştirip paylaşacaktır. 

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.