2023 Kpss puanıyla öğretmen atamaları detayları netleşmeye başladı

2023 Kpss puanıyla öğretmen atamaları detayları netleşmeye başladı

2023 Kpss puanıyla kaç bin öğretmen ataması yapılacak? Öğretmen atamalarında mülakatlar kaldırılacak mı? 2023 Kpss branş kontenjanları nasıl olacak? İşte detaylar..

2023 Kpss puanlarını ceplerine koyan adaylar, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan gelecek resmi duyuruyu bekliyorlar. 2023 Kpss puanıyla kaç bin öğretmen ataması yapılacak? Takvim nasıl olacak? Branş kontenjanları ne olacak? Mülakatlar kaldırılacak mı? sorularının yanıtı aranıyor.

Öğretmen atamalarıyla alakalı bazı detaylar netleşmeye başladı. Mebpersonel.org olarak almış olduğumuz bilgilere göre bazı detaylar şu şekilde gerçekleşecek.

Mülakatlar kalkmayacak!

Bakan Yusuf Tekin, geçtiğimiz günlerde mülakatlarda sistem değişikliğine gidileceği ve 45 dakikalık bir mülakat sürecinin olacağını açıklamıştı. Buna göre yüzde 50 Kpss, yüzde 50 mülakat puanları geçerli olacak. Seçim öncesi Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın mülakatların kaldırılması müjdesi verilse de özellikle İç İşleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığında durumlar değişti. MEB'de mülakatların uygulanması kararlaştırıldı. Mülakatların kaldırılması için kanun değişikliği gerekiyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, burada ''kanun uygulayıcısı'' konumunda. Ak Parti kanatlarında mülakatların kaldırılmasıyla alakalı henüz bir adım bulunmuyor.

Kaç bin öğretmen alımı yapılacak?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamaları için Ekim sonunu işaret etse de konuyla alakalı henüz bir gelişme yaşanmadı. Öğretmen atama kadrosunu Maliye Bakanlığı verdiği için Bakan Tekin'in tahmini gerçekleşmedi. Lakin öğretmen atamalarının Aralık ayındaki bütçe görüşmelerinde netleşmeye başlaması bekleniyor. Bütçe görüşmelerinde Maliye Bakanlığı tüm bakanlıklar için istihdam kontenjanı belirleyecek. Ve daha sonra Bakanlıklar bu pastadan pay alacaklar. Milli Eğitim Bakanlığında ne kadar alım yapılacağı henüz netliğe kavuşmadı.

Branş kontenjanlarında son durum nedir?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yapmış olduğu açıklamada en çok alacak branşları Sınıf öğretmenliği, Özel eğitim ve yabancı dil olarak sıralamıştı. Lakin geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada müfredat değişikliğine gidileceği ifade edildi. Burada özellikle Türkçe ve yabancı dil üzerinden ders içeriklerinin zenginleştirilmesi ve saatlerin arttırılması bekleniyor. Din Kültürü dersini de içine alabiliriz. Lakin hangi branşlarda ders saatlerinin azaltılacağı henüz netliğe kavuşmamış. Ya da sürpriz bir branş çıkabilir mi? Bu konu uzmanların ve öğretmenlerimizin görüşlerinin alınmasından sonra ortaya çıkacak.

Mebpersonel.org / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

9 Yorum