2024 Öğretmen Atamalarında Sınıf Öğretmenliği Kontenjan Tahmini ve Talepler!

2024 Öğretmen Atamalarında Sınıf Öğretmenliği Kontenjan Tahmini ve Talepler!

2024 Öğretmen atamalarında sınıf öğretmenliği branşı tahmini kontenjan sayısı ve sizlerden gelen talepler haberimizde...

Öğretmen Atamalarında Branşlara Göre Kontenjan Tahminleri ve Beklentiler konulu Haber Dizimizde ilk olarak Sınıf Öğretmenliği geçmiş atama puanı, son 3 yıl kontenjanlar, 2023 KPSS puanı ile atamalarda tahmini kontenjan sayısı ve sizlerden gelen talepleri yazdık.

Yarın ise Okul Öncesi branşıyla Haber Dizimize devam edeceğiz. Branşınızla ilgili beklentilerinizi WhatsApp veya mail yoluyla bize iletebilirsiniz.

Sınıf Öğretmenliği

Ülkemizde zorunlu ilköğretim çağı, 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsıyor. Okullar 4 (dört) yıl süreli ve zorunlu ilköğretim kurumlarıdır. Milli Eğitim 2021 İstatistiklerine göre Türkiye’de 24 bin 519 ilkokul bulunmaktadır. Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 1600 köy okulunun yeniden açıldığını duyurmuştu. 2022 Öğretmen atamalarında 45 bin öğretmen istihdamı gerçekleşti. Sınıf Öğretmenliği 7.878 kontenjanla en yüksek atama alan bölüm olmuştu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin en fazla öğretmen açığının bulunduğu bölümlerden birinin sınıf öğretmenliği olduğunu ifade etmişti. Bakan Tekin Öğretmen atamalarında kontenjan dağılımlarının ihtiyaç doğrultusunda yapılacağını açıkladı.

Sınıf Öğretmenlerinin Beklentileri

Sizlerden gelen mesajlar ilköğretim kurumlarında çok sayıda sınıf öğretmeni açığı olduğu ve bu açığın ücretli öğretmenlik uygulamasıyla giderildiği yönünde oldu. Atama bekleyen sınıf öğretmenleri ücretli öğretmenlik uygulamasının hem öğrenci hem de atama bekleyen sınıf öğretmenlerini mağdur ettiğini belirterek açığın giderilmesi için öğretmen ataması yapılmasını talep ediyor. Sınıf öğretmenleri kontenjan sayılarının açıklarıyla doğru orantıda olmasını istiyor. Beklentileri ise en az 10 bin kontenjan.

Sınıf Öğretmenliği Son 3 Yıl Atama İstatistiği

Sınıf Öğretmenliği Son 3 yılda toplamda 15.159 kontenjan almış. Tüm branşlar içinde son 3 yılda en fazla kontenjan alan branş konumunda. En düşük 2022 KPSS atama puanı 69.70.

1s-1.png

2023 KPSS’ye Sınıf Öğretmenliği alanından 20.159 kişi sınava girmiş. ÖABT ortalaması 30,516.

Sınıf Öğretmenliği 2024 Yılı Tahmini Kontenjan Sayısı

2023 KPSS Puanıyla tahmini genel kontenjanlarda sınıf öğretmenliğinin alacağı kontenjanlar;

s2.png

Mail Adresimiz: [email protected]

WhatsApp Hattımız: 0531 674 25 06

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum