2024 Yeni ÖMK maddeleri meclisten geçti mi? Zorunlu rotasyon uygulanacak mı?

2024 Yeni ÖMK maddeleri meclisten geçti mi? Zorunlu rotasyon uygulanacak mı?

Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında öğretmenler tarafından pek çok araştırma yapılıyor. Bu kanunda en çok merak edilen konu ise zorunlu rotasyon olup olmayacağı… Bakanlık yeni açıklamalar yaptı. İşte detaylar…

Millî Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklama ile, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda bazı değişiklikler yapılacağı belirtildi. Bakan Yusuf Tekin, yeni kanunun meclise sunulacağını belirtti. Binlerce öğretmen bu haberi bekliyor. Peki Öğretmenlik Meslek Kanunu Meclis'e geldi mi, ne zaman gelecek? Detaylar haberin devamında…

Yazılı sınavda 70 ve üzeri alanlar başarılı sayılır!

Uzman öğretmenlik sürecinde en az on yıl görev yapmış ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almamış olan uzman öğretmenlerden mesleki gelişime yönelik 240 saatten az olmamak üzere düzenlenen Başöğretmenlik Eğitim Programını tamamlamış olan ve mesleki gelişim alanlarında başöğretmenlik için öngörülen çalışmaları bitirmiş olanlar, başöğretmen unvanı için yapılan yazılı sınava başvuru yapma hakkına sahiptir. Yazılı sınavda 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılır. Yazılı sınavda başarılı olanlara başöğretmen sertifikası verilir.

Yüksek lisans eğitimini tamamlayan kişiler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen, doktora eğitimini tamamlayanlar ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf olur.

Eğitim kurumu yöneticiliği ve sözleşmeli öğretmenlik yaparak geçirilen zamanlar öğretmenlik süresinin hesabında dikkate alınır.

Her unvan için ayrı ayrı derece verilir

Öğretmen unvanından, bu göreve atanmanın atamaya yetkili amir tarafından onaylandığı tarihten, uzman öğretmen veya başöğretmen unvanından ise uzman öğretmen/başöğretmen sertifikasının düzenlendiği tarihten itibaren yararlanılır. Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanını kazandıktan sonra alan değiştiren ya da ilgili düzenlemelerle alanı kaldırılan veya alanının adı değiştirilen öğretmenler kazandıkları unvanları kullanmaya devam eder.

Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı alan kişiler için, her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verilir. Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olan öğretmenler, cezaları özlük dosyasından silindikten sonra uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı için başvuruda bulunabilir.

HABERE YORUM KAT

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.