4+4+4’ün Öğretmen Atamalarına Etkisi

4+4+4’ün Öğretmen Atamalarına Etkisi

Eğitimde belki son yılların en büyük devrimi gerçekleştiriliyor. Devrim kelimesini kullandım çünkü gerçekten köklü değişiklikler planlıyor. Bir kısmı hayata geçirildi, bir kısmı da hayata geçirilmek üzere planlanıyor. Bu sistemde öğretmenin konumu, atama durumları ve özlük hakları gibi yapıları açıklamaya çalışalım.

 Öncelikle sistem içerisinde bulunan öğretmen arkadaşlarımızı çok ciddi değişiklikler bekliyor. Öğretmenliği en çok tatil yapan grup olarak görenler, tatil zamanlarını kısacak, “ne yapıyorsunuz ne kadar çalışıyorsunuz” diyen zihniyet öğretmenlere ekstra işler yükleyecek. Okullar artık sürekli açık olacak, halk ile bütünleşme adına sosyal faaliyetler gerçekleştirilecek, okulların teknoloji imkanları, spor salonları vb yapılar halka açılacak; peki bu faaliyetleri kimin gerçekleştireceğini tahmin etmekgüç olmasa gerek… Bunların yanında özür grubu atamaları, eş durumu atamaları gibi özlük hakları da çok ciddi anlamda kısıtlanacak. Hatta bunlar gerçekleşti bile… Buna kimse itiraz etmez dimi, neden?

Çünkü öğretmenlik fedakarlık mesleği!

Gelelim atamalara; bu sene çok ciddi bir alım gerçekleşecek. Çünkü bu sistemi güç bela çıkaran hükümet sistemin erimesini düzgün işlememesini asla göze alamaz. Bunu işletecek olan da tabi ki öğretmendir. Taze kanla birlikte yenilenecek daha dinamik hale gelecek olan öğretmen ordusu (pek sevmem aslında öğretmen ordusu kavramını çünkü ihtilalların, cuntanın eseridir bu kavramlar) bütün fedakarlıklarıyla sistemi en iyi şekilde yürütmeye çalışacaktır. Bir de sınıf öğretmenlerin durumu var. Bazen öğretmen adayı arkadaşlarla işimiz gereği birlikte oluyoruz, ilk sordukları soru Umut Bey bizlerin durumu için düşünceniz nedir? Buradan açıkça ve net bir şekilde belirtmek istiyorum; “İki üç sene için kesinlikle atama durumları etkilenmeyecektir. Ancak sistem ilk mezunlarını vermeye başlayınca ciddi bir etkilenme olacaktır. Sınıf öğretmenleri için atanamayacaksınız, bu sene sizden çok az alım olacak, artık sizden ihtiyaç yok diyen gafillere, boş konuşanlara inanmamalarını tavsiyeederim.

Bu sene öğretmen atamaları için güzel bir yıl olacak. Bundan sonraki seneler için ise lise öğretmenleri, meslek grubu öğretmenleri ve ilköğretim ikinci kademe öğretmenlerinin yılları olacak. Özellikle de lise ve meslek lisesi öğretmenleri 10 yıldır çok çile çekti. Artık gülme zamanı geldi diyebiliriz.

Sağlıcakla kalın
Umut İYİGÜN
EĞİTİMCİ / YAZAR

Twitter : @iyigunumut

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.