Adaylık Kaldırma Sınavı  AKS Yerine Gelen Sistem

Adaylık Kaldırma Sınavı AKS Yerine Gelen Sistem

Geçtiğimiz günlerde TBMM’ ye sunulan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenler için pek çok mesleki değişiklik yapılacak

TBMM’ ye sunulan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile Öğretmenlerin ek göstergesinin 3000’ den 3600 ek göstergeye çıkarılacağı bu kanunda birçok değişiklik bulunuyor.

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlerin meslek hayatında yükselmesi için teşvik sağlayacak uzman öğretmen, başöğretmen gibi unvanlar getirilecek.

Bu unvanlar öğretmenlerin bir adım daha ileriye gitmesini sağlarken maaşlarındaki artış da onları teşvik edecek.

Öğretmenlik Meslek Kanunu aday öğretmenleri de yakından ilgilendiriyor.

Her yıl aday öğretmenliğin asli öğretmenliğe geçmesi için yapılan Adaylık Kaldırma Sınavı da bu yeni kanun ile beraber değişiyor.

Aday öğretmenlerin artık asli öğretmen olmaları için sınava girmeleri gerekmeyecek

Bunun yerine aday öğretmenlere destekleyici bir program uygulanacak.

Aday öğretmenlik pozisyonunda 1 yıldan fazla 2 yıldan az görev yapmış öğretmenler görev sürelerinin sonunda Aday Öğretmen Yetiştirme Programına tabi tutulacak.

Programın sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucu başarı olan adaylar asli öğretmen olarak görevlerine başlayabilirler.

Aday öğretmenler için uygulanacak Aday Öğretmen Yetiştirme Programına katılmayan adayların ve programın sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede başarısız olan adayların görevlerine son verilir.

Bu kişiler 3 yıl boyunca öğretmenlik mesleğine alınmaz.

Adaylık Kaldırma Sınavı yerine gelen bu yeni sistem ile aday öğretmenlerin yetiştirilmesi ve desteklenmesi amaçlanıyor. Bu sistemin ne zaman uygulamaya geçeceği henüz bilinmiyor.

Öğretmenlik Meslek Kanununun meclisten onay alması durumunda detayların açıklanacağı düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.