Asgari ücretin yarısına öğretmenlik!

Asgari ücretin yarısına öğretmenlik!

Asgari ücretin yarısına öğretmenlik!

Öğretmenlik açığına karşı ortaya atılan ücretli öğretmenlik uygulaması, daha fazla mağdur etmeye devam ediyor…

Yüz binlerce öğretmen açığı ‘ücretli kölelik’ olarak nitelendirilen ücretli öğretmenlikle doldurulmaya çalışılırken yüz binlerce öğretmen de atama bekliyor. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yüz binlerce ücretli öğretmen iş yerlerinde yaşadıkları baskı ve mobbingin yanı sıra aldıkları ücretler ile gündeme geliyorlar. Ücretli öğretmenlerin aldıkları ücretler, yapılan zamlara rağmen yine asgari ücretin altında.

ASGARİ ÜCRET 4.250 TL AMA ÜCRETLİ ÖĞRETMEN 2.211 TL MAAŞ ALIYOR

Yazboz tahtasına dönen eğitim sistemi on binlerce öğretmenin de mağdur olmasına neden oldu. Öğretmen atamalarında yaşanan yanlış politikalar ile sistemde sorunlar ortaya çıkarken, bu durum 700 bin civarında atama bekleyen öğretmen ve 150 bine yakın öğretmen açığına neden oldu. MEB ise sorunu kökten halletmek yerine ücretli öğretmenlerle sorunu çözmeye çalışıyor. Sayıları 85 bini aşan ücreti öğretmenlere reva görülen maaşlar ise “pes dedirtti”. Ekonomik dalgalanmaların yaşandığı ve asgari ücretin 4 bin 250 TL olduğu bu dönemde bir ücretli öğretmenin Mart ayı maaşı olarak 2 bin 211 TL’lik ücret alması tepkilere neden oldu.

TAM ÇALIŞMAYA RAĞMEN ASGARİ ÜCRETİN YARISI KADAR MAAŞ

Millî Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığını atama ile değil, ücretli öğretmenlik ile kapatmaya çalışırken, maaş ödemelerinde asgari ücret bile yakalanamadı. Türk-İş tarafından açıklanan açlık sınırı verilerine göre Mart ayında açlık sınırı 4 bin 928 TL olurken, ek ders karşılığı görev yapan ücretli öğretmenlerin aldığı maaşların düşüklüğü ise tepkilere neden oluyor. Bir ücretli öğretmen tarafından gazetemizle paylaşılan Mart ayı için yatan maaş bilgisinde Mart ayı için aldığı maaşın 2 bin 211 TL olduğu görülüyor. Öğretmen, derslerine tam girmesine rağmen aldığı düşük maaşa tepki gösterirken, bir an önce bu sorunun çözülmesi için çağrıda bulundu.

Mehmet Fahri Özkan

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.