ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER EMİNÖNÜ'NDE DİPLOMA YAKACAKLAR

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER EMİNÖNÜ'NDE DİPLOMA YAKACAKLAR

EMİNÖNÜ'NDE DİPLOMA YAKACAKLAR

 Taraf'ın "This is lahana" manşetiyle duyurduğu "Tarla Bitkileri", "Su Ürünleri" gibi bölümlerden mezun olanların ücretli öğretmenlik adı altında İngilizce, matematik derslerine girdiği haberiyle ilgili, "Bunlara itibar etmeyin" diyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in kendisiyle görüşmeye giden ataması yapılmayan öğretmenleri aşağıladığı anlaşıldı.

"ÖĞRETMENLERİ EMİNÖNÜ'NDEKİ CAMİNİN ÖNÜNDE BEKLEYEN GÜVERCİNLERE BENZETİYORUM"
Geçen 26 Eylül'de Bakan'la buluşan öğretmenler, 260 bin öğretmen atama beklerken farklı branşlarda ders veren ücretli öğretmenlerin durumunu gündeme getirdiklerinde Dinçer'in, "O zaman siz gidin ücretli öğretmenlik yapın. Biz de hayvan yetiştiricisini öğretmen yapmayalım" dediğini aktardı. Görüşmeye katılan öğretmenlerin aktardığına göre, Dinçer, bir milletvekiline de, "Ben öğretmen olmak isteyenleri, Eminönü'ndeki caminin önünde bekleyen güvercinlere benzetiyorum. Bekliyorlar ki biri önlerine yem atsın. Allah'tan çocuklarım memur olmadılar" dedi. Bakan Dinçer, "Biz de hayvan yetiştiricisini öğretmen yapmayalım" sözleriyle Taraf 'ın manşetini doğrularken, öğretmenler güvercin uçurarak Bakan'ın sözlerini protesto etmeye hazırlanıyor.

"HAYVAN YETİŞTİRİCİSİNİ ÖĞRETMEN YAPMAYALIM"
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, geçen 26 Eylül'de ataması yapılmayan öğretmenlerin oluşturduğu "Şubatçılar Grubu"nu temsil eden öğretmen adaylarını kabul etti. Sorunlarını anlatan öğretmen adayları Bakan Dinçer'den adeta hakaret işitti. Görüşmeyi Taraf'a anlatan ataması yapılmayan öğretmenlerden Orhan Altay, "Bakan Bey görüşmede artık şubatta atama olmayacağını ve öğretmen açığını ücretli öğretmenlik uygulamasıyla kapatacağını söyledi. Biz de tam da bu noktada kendisine ücretli öğretmenliği branşı öğretmenlik olmayan kişilerin yaptığını, ülkesini seven biri olarak bu durumdan rahatsız olup olmadığını sorduk. Kendisinin bize verdiği cevap şuydu: "O zaman siz gidin ücretli öğretmenlik yapın. Biz de hayvan yetiştiricisini öğretmen yapmayalım."

Ayda 750 TL'ye 70Bin TL Konut Kredisi için Hemen Başvur! "ÖĞRETMENLİK YETERLİLİĞİNE SAHİP DEĞİLSİNİZ"
Görüşmenin dikkat çekici ve Bakan'ın atama sorunundan ne kadar uzak olduğunu gösteren kısmı ise ataması yapılmayan öğretmenler için kullandığı şu sözlerdi: "Eğer siz öğretmenlik yeterliliğine sahip olsaydınız zaten o 40 bin kişinin içerisinde olurdunuz, karşımda değil."

EMİNÖNÜ'NDE DİPLOMA YAKACAKLAR
Orhan Altay, görüşmede Bakan Dinçer'in yanında bulunan Adana milletvekiline söylediği şu sözleri de aktardı: "Ben öğretmen olmak isteyenleri, Eminönü'ndeki caminin önünde bekleyen güvercinlere benzetiyorum. Bekliyorlar ki biri önlerine yem atsın. Özelde şansını deneyen öğretmenleri ise kendi yiyeceğini arayan dağ güvercinine benzetiyorum." 40 bini aşkın üyesi bulunan Şubatçılar Grubu pazar günü Eminönü Meydanı'nda toplanarak diploma yakacak ve güvercin uçuracak.

Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı

İşte MEB'in yaptığı o açıklama:
"Milli Eğitim Bakanımız Ömer Dinçer'in geçtiğimiz hafta bir grup öğretmen adayıyla yapmış olduğu görüşmeye ilişkin bazı gerçek dışı haber ve yorumlar üzerine açıklama yapılmasına gerek görülmüştür.

Bakanımız Ömer Dinçer, söz konusu görüşmede öğretmen adayları veya hâlihazırda öğretmenlik yapanlara yönelik "Öğretmen adaylarını yem bekleyen güvercinlere benzettiği" şeklinde yorum- haber kesinlikle doğru değildir.

"ÇARPITILMIŞTIR"
Sayın Bakanımız¸ yalnızca kamu ve özel sektörün rekabet etme biçimleri açısından genel bir değerlendirme yapmıştır. Bunu da öğretmenlerle ilgili olarak değil, uzmanı olduğu organizasyon yönetimi konsepti içinde anlatmıştır. Bu konuşmayı görüşmeye katılanlardan birinin kendi algıladığı veya algılamak istediği biçimde çarpıtarak öğretmenlerimize ve öğretmen adaylarımıza yönelik olumsuz bir ifadeymiş gibi yansıtması kadar doğruluğunu araştırmadan bunu kamuoyuna mal etmeye çalışmak da iyi niyetten uzak gayri ahlaki bir durumdur.

"ÖĞRETMENLERLE ARAMIZA NİFAK SOKAMAYACAKLAR"
Bazı öğretmen adaylarının sorunlarını dinlemeye yönelik iyi niyetle yapılan samimi bir görüşmedeki ifadeleri gerçeğinden uzaklaştırıp bambaşka bir hale sokmak suçtur. Buna alet olanlar da bir o kadar suçludur. Öğretmenlerimiz ve eğitim camiamız artık bu türlü yönlendirmelere ve hamasete prim vermemektedir. İstedikleri kadar gayret etsinler öğretmenlerimizle aramıza nifak sokamayacaklarını görmelidirler."

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.