Atanamayan iki öğretmen, inşaatta çalışmaya başladı

Atanamayan iki öğretmen, inşaatta çalışmaya başladı

Atanamayan iki öğretmen, inşaatta çalışmaya başladı

 

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde yaşayan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni bölümü mezunları Gökhan Bahadır (34) ve Serkan Ömer Demir, (29) öğretmen olarak atanamayınca inşaatta çalışarak ekmek parasını kazanmaya çalışıyor.

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Bölümü mezunu 34 yaşındaki Gökhan Bahadır, öğretmenlik yapmayı hayal ederken geçimini sağlamak için inşaatlarda çalıştığını söyledi. 10 yıldır KPSS mağduru olduğunu söyleyen Bahadır, KPSS'nin kaldırılmasını öğretmenlere kayıp olan vasıflarının geri verilmesi gerektiğini söylüyor. Bahadır ayrıca kendisi gibi binlerce genç öğretmen adayının atama mağduru olduğunu, bir an önce atamalarının yapılarak mağduriyetlerinin giderilmesini istediğini ifade etti.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü mezunu 29 yaşındaki Serkan Ömer Demir ise farklı iş kollarında çalışmaktan ve sürekli halkın karşısında boş bir bölüm mezunu olarak görülmekten bıktıklarını söyledi. Kendi meslekleri olan öğretmenliği yapmak istediklerini söyleyen Demir, 6 yıldır KPSS mağduru olduğunu ifade etti. Demir, "Kopya iddialarına artık öğretmen adayları tepki bile vermiyor. Göz göre göre yapılan bu haksızlıkların sınavı düzenleyen yetkililer tarafından görmezden geliniyor ve örtbas edilmeye çalışılıyor. Biz öğretmenler olarak yeter artık diyoruz, Aslında sorunun çözümünün basit olduğunu vurguluyorlar. Bizce şöyle olmalı mezuniyet sınavına göre atama yapılmalı açıkça bekleyen öğretmenler atanana kadar bölümlere öğrenci alımlarda kısıtlamalara gidilmeli. Üniversite mezunlarının vasıf kazanması için mezun olan öğrencinin mezun olduğu yıl atanması ve başlaması gerekir. Bu şekilde önlem alınarak ilerleyen yıllarda sistem oturmalıdır." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum