Atanamayan öğretmenlerin haykırışlarıdır bunlar

Atanamayan öğretmenlerin haykırışlarıdır bunlar

ARTIK BENİM YÜREĞİM KALDIRMIYOR... ÇOK DUYARLI BİR VELİDEN ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER İÇİN ÇOK ANLAMLI BİR YAZI...


Günlerdir seslerini duyurmaya çalışan bir kitle insan var ,her girdiğim topluluklarda görüyorum farkındayım ve daha fazla üç maymunu oynamak istemiyorum, öğretmenlerin haykırışlarıdır bunlar..

Geleceğimiz dediğimiz çocuklarımıza ışık ve rehberlik için seçtiğimiz öğretmenlerin itibarı niye bukadar düşürüldü anlamakta güçlük çekiyorum.Ben öğretmenin saygınlığını geri vermemizi istiyorum, ben ne bir öğretmenim nede öğretmen yakınım var üstelik öğretmenlere emanet edeceğim çocuğumda yok ama mesele milletimizin geleceği ise tüm çocuklar benimde geleceğimdir , onlara yansıyacak her sorun benimde sorunumdur.Şu anda çocuklarımızın karşısında öğretmen gibi öğretmenler çok az veya başka meslek gruplarında iş bulamayanlar öğretmen olmuş; neyazıkki ataması geç yapılmış öğretmende depresyonda olarak göreve başlayabiliyor ancak,yetmezmiş gibi ithal öğretmen olayıda çıktı şimdi kendi yetiştirdiğimiz öğretmeni en modern şekilde donatacak imkan yokmu bizde acaba..?, öğretmene atama yapacak bütçe bulunamıyorda ithal öğretmene maaş mı bulunuyor..? kimse kusura bakmasın milli birlik ruhunu, manevi değerlerimizi bu ithal öğretmenlerden mi alacak çocuklarımız..? çocuklarımıza ışık olacak yıldızları söndürmesinler...öğretmen kavramının içi boşmu olacak, öğretmen kendinde olmayan hangi ışıkla çocuklarımıza rehber olacak biri bana söylesin... ?

Benim çocukluğumda öğretmenlik çok itibarlı bir meslek görülürdü,babam öğretmenlerimizle konuşurken ayağa kalkar ceketinin önünü ilikler, can kulağı ile dinlerdi onları ve öğretmen bilgidir aydınlanmadır derdi bize, ya şimdi ne değişti..? Bir zamanlar ideali olanların mesleği idi öğretmenlik, belki öğretmenlerimiz gün geldi maaşı yetmedi limon sattı, simit sattı ailesine bakabilmek için, belki bu durumda öğrencileri ile karşılaşınca canı sıkıldı çekindi biraz ama öğrencisine çalmayı değil çalışmayı örnek oldu daima...
Öğretmen toprak altında kalmış filizleri bulup çıkaran yeşermesine yardımcı olandır, farklıdır düşüncesiyle daima, farkındadır, her baktığı çocuk yüzlerde parıldayan gelecek umutlarını gören ve öne çıkarandır.Öğretmen yeri gelir anadır yeri gelirbabadır,şefkattir,maneviyatı öğretir özgüveni verir,birliğimizi, tek yürek olmayı, ulus olmanın temellerini öğretir,milleti için hayırlı olanı yapmayı bilen kişileri ortaya çıkartma çabasındadır.Memleketimin renk renk çiçekleri olan çocukları kucaklayan,saran,sevgiyle bilgiyle donatıp sonucu bekleyendir öğretmen...Söyleyin bana başkasının çocuğunun başarısına sevinip gurur gözyaşı döken başka kimdir dersiniz..? oysa öğretmen olsunlar diye emek harcayan onların anneleri ve babaları mutlumudur çocuklarının içinde bulunduğu şuandaki çıkmazdan ..?


Bilmiyorum ben belki bukadar özverili ve fedakar öğretmenlerle okuduğum için hayatı, bu yüzden öğretmenlik benim için değerlidir,kutsaldır. Ben öğretmenleri vatan için görünmez cephelerde savaşanlar olarak görüyorum çünki böyle bir coğrafyada yaşamak, böylesi bir farklı kültür mozaiğinin içinde olmak ve bu insanları birey olarak biraraya getirip toplum olarak tek yürekte tek amaçta birleştirebilmek,her düşünceye eşit uzaklıkta olmak herkesin harcı değildir bu yüzdendir ki ilmin neferleridir öğretmenler...

Kimse bu mesleği seçerken hiçbirşey olamazsam öğretmenlik yaparım düşüncesiye bu yola çıkmasın bu öyle bir meslekki masa başı bişeylere imza atmak değildir asla, öğretmenlik ruhu taşımayanları mutlu edecek bir meslek değildir asla, bu yüzden gerçekten öğretmen olmak için emek harcayanların emekleri boşa gitmesin, zorluklarda bırakılıp umutları tükenmesin bu insanların, şuanda üniversiteye hazırlanan bir çok öğrenci aman öğretmenlik mi hali ortada diyorlar meslek olarak seçmek bile istemiyorlar, şapkamızı önümüze koyup düşünmek zamanı değilmidir acaba...? ücretli öğretmenik yaptırarak ne zamana kadar sabırlarını sınayacağız gerçek öğretmenlerin...üç beş kuruş vererek bekletip hayattan yıldırmakmıdır çözümümüz, nasılda unutuyoruz onlarında insan olduğunu ve incinebilecek birer ruh taşıdıklarını...öğretmenlerin umutsuzluk içindeyken neyi yeşertebileceklerini zannediyoruz acaba..? sokakta haklarını ararken küçük duruma düşürülerekmi öğrencilerine örnek olacaklar,öyle ya çocuklar için anne ve babadan sonra gelen bazende dahada önde olan rolmodeller değilmidirler onlar...?
Ben bir vatandaş olarak sağlıklı bir ruhla bilim insanı olan öğretmenlerle yetişmiş, ilerici gençliğe emanet etmek istiyorum yarınımı bunada hakkım yokmudur dersiniz...?ben kendi iç dünyasında dağılmış bir gençlik istemiyorum,milletimi birleştiren,tek yürek olarak ortak değerlere sahip çıkan,kendinden emin bir gençliğe emanet etmek istiyorum geleceğimi yoksa nasıl farkında oluruz dışarıdan ve içeriden gelecek yıkıcı tehlikelerin, bu farkındalıkların temelllerini sağlam duruşlu öğretmenler verebilir ancak. Memlekette okadar çok israf yapılıyor ki biraz tasarruf yapsak öğretmen maaşları ödenir; devlet, millet birlikte bişeylerden tasarruf etmek zor olmasa gerek, ,milletimiz tassarufu öğrenmeli , ama hiçbir çocuk doğru şekilde eğitimden kısıtlanmamalı . Ben bu mailin bir benzerinide sayın Cumhurbaşkanımıza gönderdim umarım dikkati çekip bir neticeye ulaşır.


Madem ki Abdullah Gül şuan ki Cumhurbaşkanımızdır, Başkomutanımızdır şu yaşadığımız sürecinde başöğretmenide değilmidir..? bu vatanın tüm bireylerine olduğu gibi öğretmenlerimizede sorumluluğu yokmudur acaba...? Sayın abdullah Gül'ede rehber olan kendisinin sağlam adımlarlarla bu günlere gelmesine vesile olanlar kimlerdir..? öğretmenler değilmidir. Ben biliyorumki bir öğretmenini görse O'da ceketini ilikleyip saygıda kusur etmeyecektir, tarifi yoktur bu duygunun, yaşıda yoktur...


Şuanda öğretmenlerimizin içinde bulundukları ümitsizlik ortamından çıkartılıp, sırtlarına verilen kocaman bir kaya misali soruna bizde elimizi taşın altına koyarak destek verelim istiyorum, sesime ses katın istiyorum, bunu kendim için değil yarınlarıımız ,çocuklarımız için istiyorum.Söz verilen atamalar yapılsa geç olmadan bu sene 24 Kasım 2011 yılı öğretmenler günü gerçekten anlamını kazansın gerçekten bayram olsun, okulunda olmayan öğretmen kalmasın istiyorum, Van depreminde nice eğitim neferlerimiz koptu hayattan birer birer,çoğunluğun ilk görevleriydi, bazısı sekiz sene beklemişti atanmak için yapamadan görevlerini hayatları tükendi,depremde enkazın altından sağ kurtarılan bir çocuk öğretmenimizin deprem için öğrettiklerini uyguladım hayatta kalmak için diye konuşunca benim yüreğim acıdı, belki enkazdan sağ çıkan bu çocuğumuza bu hayati bilgiyi veren kişi şehit olan 74 öğretmenimizden biridir kim bilebilir ki... Sayın Cumhurbaşkanımızdanda bu konuya hasasiyetle yaklaşıp desteklerini bekliyorum ...memleketimin tüm çicekleri olan çocuklarımız renk renk tomurcuklanıp açsın istiyorum, öğretmenlerin kollarından uzanan bahçelerinde, doğusuyla ,batısıyla tüm Anadolumun heryerinde birlik ve bareberlik olsun diliyorum,umutlarımız,yarınlarımız yeşerip dal versin diliyorum,bunu memletim için umud ediyorum.
G.E.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.