Bakan Dinçer, Kadro Açılırsa Yeni Öğretmen Ataması Yapılır

Bakan Dinçer, Kadro Açılırsa Yeni Öğretmen Ataması Yapılır

A Haberde Memleket Meselesi Programına konuk Olan Bakan Dinçer öğretmen atamaları konusunda açıklama yaptı.

 A Haberde Memleket Meselesi Programında Sayın Dinçer'in  Öğretmen Atamaları konusunda Açıklamaları 


Erdoğan Aktaş: 28  bin  yeni öğretmenin atılmasından bahsediliyor.


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer :  Biz bu sene 17 bin öğretmenimizi  atadık. 17 bin kadro ilan ettik  16 bin öğretmen civarında  atadık bugünden sonra  kadro açacağımız filan bütünüyle  meçhul bende  bilmiyorum   çünkü hükümetimiz  2012 yılı  için 29 bin  devlet memuru kadrosu tahsis etti 2012 yılı bütçesinden bunun mebpersonel.com 17 binini , Milli Eğitim Bakanlığına  verdi geri  kalanı ise  diger kamu kuruluşlarına  dağıtıldı. 

 
Yeni bir kadro verilecek ise yeni  bir kanuna ihtiyaç var bugün o gün dogrultada bir kanun hazırlığı var  nede Maliye Bakanlığının bir planından benim haberim var .

 Bu açıdan bakıldığnda biz 17 bin öğretmen atadık eğer bundan sonra  Maliye Bakanlığı bize bir kadro verirse hükümetimiz yeni bir kadro için kanun çıkarırsa bizde ordan payımıza düşen sayıda öğretmeni atayacaz.


Video Sayfanın Altındadır 

ERDOĞAN AKTAŞ- Sayın Bakan, bugün hem ATV Ana Haber Bülteninde, hem de gün içerisinde A Haber'de, hem de benim Twitter'dan yaptığım duyuru oldu. Dedim ki, Sayın Bakan konuğumuz olacak, dolayısıyla yeni eğitim sistemiyle ilgili sorularınız varsa gönderin. Bazı izleyicilerimiz sorular sordu, onların sorduğu soruların bir kısmını da size yansıtmaya çalıştık. Ama ısrarla belirtmeme rağmen öğretmenlerin hiç birinden, ama hiç birinden yeni eğitim sistemiyle ilgili bir soru gelmedi. Öğretmenlerin aklında sadece atama var. Doğrusunu isterseniz bunu söylemek zorundayım, çok şaşırdım ve hayal kırıklığına uğradım. Çünkü, evet atama bir sorun olabilir, evet öğretmenlerin sıkıntıları olabilir ayrı. Sizinle daha önce de yayın yaptığımızda ben bu soruları yönelttim, siz de bu konuyla ilgili bir takım yanıtlar verdiniz. Fakat itiraf etmeliyim, öğretmenlerimiz beni hayal kırıklığına uğrattı, çünkü gelen soruların hiç birinde, ama hiç birinde yeni eğitim sistemiyle ilgili soru yok. Fakat her biri işte 58 bin öğretmenin atama beklediği, 28 bin atama sözü verildiği ve atamayla ilgili diğer başlıklardaki sıkıntılardan söz ediyor. Ben de son olarak bunu soracağım; evet hayal kırıklığına uğradım ama, atamalarla ilgili de ne söyleyeceksiniz?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Bir kere öncelikle şunu söyleyeyim: O bahsettiğiniz rakamı kim söyledi, nereden öyle bir şey söyledi, onu hiç bilmiyorum? Çok açık, çok net bir şekilde şunu söylemeliyim: Alacağımız öğretmenlerle ilgili bir tek rakam telaffuz etmedim bugüne kadar. Bugünden sonra da etmeyeceğim.

ERDOĞAN AKTAŞ- Siz, sizden önce edilmiş olabilir mi?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Benden önce de eden yok artık. Daha önceden biliyorsunuz 2010 yılında alınacak öğretmen sayısıyla ilgili benden önceki Bakanımız telaffuz etmişti. 2011 yılında artık o mesele konuşuldu ve halledildi artık. Dolayısıyla, hiçbir surette bir rakam telaffuz etmedim. Buradan bütün öğretmenlerimiz, atama bekleyen gençlerimiz bilsinler ki bir rakam telaffuz etmedim ve etmeyeceğim. Çünkü, onun maliyetinin ne olduğunu görüyorum.

ERDOĞAN AKTAŞ- Sayın Bakan, yanlış mı anlamışım? Mesleğe yeni başlayacak öğretmenlerin atamasıyla ilgili olarak algılıyorum soruyu. Çünkü, ki o kadar yoğun geldi ki sayfa bloklandı, açıp tekrar kontrol edemiyorum. 58 bin öğretmenin atanmasından bahsediyorlar.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Hiç öyle bir rakam yok.

ERDOĞAN AKTAŞ- 28 bin yeni öğretmenin atanmasından bahsediyorlar.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Biz bu sene 17 bin öğretmenimizi atadık, 17 bin kadro ilan ettik, 16 bin civarında öğretmen atadık.

ERDOĞAN AKTAŞ- Yeni kadrodan bahsediyorsunuz değil mi?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Bugünden sonra kadro açacağımız falan bütünüyle meçhul, ben de bilmiyorum. Çünkü Hükümetimiz 2012 yılı için 29 bin devlet memuru kadrosu tahsil etti 2012 yılı bütçesinde. Bunun 17 binini Milli Eğitim Bakanlığına verdi. Geri kalanını diğer kamu kurum ve kuruluşları paylaşacaklar. Eğer yeri bir kadro verilecekse bunun için bir kanuna ihtiyaç var. Bugün o doğrultuda ne bir kanun hazırlığı var, ne de Maliye Bakanlığının bu konuda bir planından benim haberim var. O açıdan bakıldığında biz 17 bin öğretmen atadık. Eğer bundan sonra Maliye Bakanlığı bize bir kadro verirse, Hükümetimiz yeni bir kadro için kanun çıkarırsa, biz de oradan payımıza düşen sayıda öğretmeni atayacağız.

ERDOĞAN AKTAŞ- Mesela gelen sorulardan bazıları diyor ki, ben şu bölümü okudum, öğretmenlik okudum, bilişim okudum, dolayısıyla ben niye açıktayım gibi soruları var. Tabi ki bunu benim yanıtlamam mümkün değil, çünkü sistemi ben sizin gibi bilmiyorum. Dolayısıyla, onların öğretmenlik mesleğine girişi yine sözünü ettiğiniz devlet memurluğu kadrosunun açılmasıyla ilgili bir durum mu?

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER- Evet, ama burada bir zihniyet sorunumuz yok mu bizim? Bakın Amerika Birleşik Devletleri önümüzdeki stratejik plan hedefleri doğrultusunda tüm ülke nüfusunun yüzde 60'ını üniversite mezunu yapmak için çabalıyor. Japonya, yine kendi plan hedefleri için, stratejik plan hedefleri için ülkelerindeki çağ nüfusunun yüzde 100'nü üniversiteli yapmak istiyor. Güney Kore de benzer bir karar verdi. Bizse henüz daha liseyi zorunlu eğitime dönüştüren bir ülkeyiz. Acaba bütün bu ülkeler üniversiteden mezun olan herkesi devlette çalıştırmak üzere mi okutuyorlar? Yine bizim bugün ülkemizde üniversite mezunu olan çocuklarımızın ortalama yüzde 75'i istihdam ediliyor, yüzde 25'i istihdam edilmiyor. Geri kalan yüzde 25'in her birisi aynı şekilde devletten kadro mu beklemeliHABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

8 Yorum